Lotos, PKN Orlen: Państwo odciąży koncerny paliwowe, ale w jakim stopniu?

Resort gospodarki finiszuje z pracami nad projektem nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych ropy naftowej i paliw ciekłych

Aktualizacja: 18.02.2017 13:47 Publikacja: 17.05.2012 16:32

Resort gospodarki finiszuje z pracami nad projektem nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych ropy naftowej i paliw ciekłych.

Obecnie kosztami z tego tytułu obciążone są koncerny paliwowe, m.in. giełdowe spółki PKN Orlen i Lotos. Zmiana ustawy ma na celu dostosowanie przepisów Dyrektywy119 WE z 2009 r. do polskiego prawa. Czasu nie jest dużo, bo z końcem tego roku upływa obowiązek implementacji dyrektywy unijnej. - Jesteśmy na etapie końcowym prac wewnątrzresortowych – brzmi odpowiedź biura prasowego Ministerstwa Gospodarki pytanego o harmonogram prac nad projektem odpowiedziało jedynie:

- Projekt nie jest jeszcze zaakceptowany przez kierownictwo ministerstwa, więc nie możemy przedstawić żadnych szczegółów dotyczących proponowanych zmian – zastrzegano.

Z informacji  "Parkietu" wynika, że jednym z rozważanych rozwiązań jest odciążenie spółek paliwowych w 10 proc.

Jednak w ostatnim czasie do resortu gospodarki wpłynął postulat Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego powrotu do założeń projektu z 2010 r. Wtedy mowa była o wykupie jednorazowym całości zapasów, za czym opowiadały się spółki paliwowe. Jednak resort gospodarki zaakceptował wykup całości, ale rozciągnięty na 10 lat.

– Tamta koncepcja wydaje nam się zupełnie zadowalająca. Dlatego chcemy powrócić do tej koncepcji – mówi "Parkietowi" Leszek Wieciech, dyrektor generalny POPiHN. Zaznacza jednak, że każde rozwiązanie, nawet to zakładające wykup 10 proc. zapasów obowiązkowych, będzie krokiem w dobrym kierunku.

Giełda
WIG20 powyżej 2900 pkt.
Giełda
Pierwsze pozytywne wyniki od amerykańskich spółek
Giełda
Szczyty na GPW znów na wyciągnięcie ręki
Giełda
Zamieszanie wokół zmian na fotelu szefa Fed
Giełda
Indeksy na GPW nie mogą znaleźć kierunku
Giełda
GPW czeka na nowy impuls