Powrót pod czerwcowe szczyty

Giełda: Notowania na GPW ponownie wyglądały zdecydowanie lepiej niż na rynkach europejskich. To nie wystarczyło, by zakończyć korektę

Aktualizacja: 19.02.2017 05:30 Publikacja: 26.06.2012 18:40

Powrót pod czerwcowe szczyty

Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski

Pekao – To lider wzrostu i spółka o największym pozytywnym wpływie na WIG20

Relatywna siła polskiego rynku na tle europejskich parkietów nie wystarczyła, by skusić spekulantów do większych zakupów. Nie udało się pokonać szczytu z ubiegłego tygodnia.

Dobre nastroje na polskim rynku akcji pojawiły się już na starcie sesji. Indeks WIG20 rozpoczął dzień na poziomie o 0,67 proc. wyższym od poprzedniego zamknięcia, mimo że dzień wcześniej spadkiem zakończyły się notowania na Wall Street. Czynnikiem, który mógł wpłynąć na lepszy start była poranna publikacja wskaźnika nastrojów w Niemczech.

Nastroje polepszyły się jeszcze bardziej, gdy opublikowano dane o dynamice polskiej sprzedaży detalicznej. Wprawdzie zmiana sprzedaży tylko nieznacznie poprawiła prognozy, to reakcja rynku, czyli wzrost cen, jasno pokazała, że powszechnie obawiano się, że odczyt nie sprosta tym prognozom. W trakcie godzin południowych zwyczajowo handel zamarł. Popołudniu zainteresowanie składaniem zleceń wzrosło, co przełożyło się również na wzrost cen.

Dzień zakończył się wzrostem wycen niemal wszystkich spółek z indeksu WIG20, ale zbyt wcześnie jest ogłaszać koniec korekty spadkowej. Korekta zostanie zakończona, gdy indeks dwudziestu najważniejszych spółek warszawskiego parkietu zdoła wyjść nad swoje lokalne maksimum z 20 czerwca br. Na wczorajszej sesji do podobnego wydarzenia zabrakło kilkunastu punktów. Gdyby taki fakt zaistniał, można byłoby mówić o ponowieniu krótkoterminowego trendu wzrostowego. Celem takiej zwyżki byłaby okolica 2350-2400 pkt. To tam rozstrzygać się będą perspektywy możliwych zmian cen polskich akcji w najbliższych miesiącach.

WIG20 zakończył sesję wzrostem o 1,99 proc. Pozostałe dwa ważne indeksy także zyskały, choć w mniejszej skali: mWIG40 o 0,57 proc., a sWIG80 o 0,41 proc.

Na rynkach europejskich nie było aż tak optymistycznie. Indeks giełdy niemieckiej DAX zanotował kosmetyczną zmianę o proc., a paryski CAC-40 o -0,3 proc.

Giełda
GPW w scenariuszu optymistycznym
Giełda
Inwestorzy na GPW w końcu mają powody do optymizmu
Giełda
Byki znów atakują. WIG20 walczy o 2300 pkt
Giełda
Bez niespodzianki
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Giełda
Czekając na Trumpa
Giełda
Dobre otoczenie dla gigantów bankowych