Analitycy obawiają się, że marża osiągana przez spółki specjalizujące się w handlu odzieżą i obuwiem w II połowie roku będzie spadać. Kamil Szlaga z KBC Securities spodziewa się, że wyniki za II kwartał i tym samym całe I półrocze, w przypadku spółek odzieżowych i obuwniczych, będą jeszcze dobre. Kolejne miesiące przyniosą jednak pogorszenie. – Wyniki lipca i sierpnia będą jeszcze zamaskowane przez trwające wyprzedaże. Dopiero wrzesień będzie wymiernym miesiącem, który pokaże rzeczywisty potencjał do realizacji oczekiwanych wyników w tym roku – podkreśla Szlaga. Dodaje, że ograniczanie konsumpcji przez Polaków stanowi jednak coraz silniejszą presję na systematycznie spadające od początku roku marże osiągane przez spółki i będzie to miało także coraz silniejsze przełożenie na wyniki kolejnych kwartałów.
– Obserwując dane o coraz niższych dynamikach handlu detalicznego można się obawiać, że będzie to miało negatywny wpływ na branżę odzieżową i obuwniczą w II połowie tego roku – mówi Adam Kaptur z DM Millennium. Podkreśla, że większe spółki z tego segmentu jak na razie jednak bardzo dobrze radzą sobie z pogarszającą się sytuacją. Po wynikach sprzedażowych LPP (Reserved, Cropp, House i Mohito) nie widać spowolnienia. Zarząd NG2 od dawna deklaruje też, że grupa obuwnicza (CCC, Boti) osiągnie w tym roku około 150 mln zł zysku netto. – Można się spodziewać realizacji tych założeń dodaje Kaptur. W przypadku NFI EMF wyniki mogą się pogorszyć przez prowadzoną restrukturyzację i prawdopodobne odpisy.
Zdaniem Marcina Stebakow z DM Banku BPS obroty największych podmiotów z branży będą rosły ze względu na szybki rozwój sieci handlowej. – Dlatego takie spółki jak LPP, czy NG2 powinny pokazać w II połowie roku przyzwoite dynamiki przychodów. Gorzej może wyglądać sprzedaż porównywalna w sklepach, liczona rok do roku – dodaje. Spodziewa się, że marża procentowa spółek może spadać m.in. z powodu ponoszenia większych wydatków związanych z otwieraniem nowych sklepów i kilku, a czasem kilkunastomiesięcznym okresem dochodzenia tych placówek do pełnej rentowności.