Zgodnie z ostatnimi prognozami Banku Światowego, tempo rozwoju gospodarki Państwa Środka wyniesie w przyszłym roku 8,4 proc. wobec 7,9 proc. wzrostu PKB w 2012 r. Chiny są największym odbiorcą rudy żelaza na świecie – wyższe tempo rozwoju tamtejszej gospodarki ma więc bezpośredni wpływ na kurs tego surowca. Co więcej, od końca października zapasy rudy w portach morskich należących do Państwa Środka spadły o 19 proc. Obecnie wynoszą one nieco ponad 71,3 miliona ton, co jest najniższym poziomem od ponad dwóch lat.
Te czynniki sprawiły, że od dołka zanotowanego na przełomie sierpnia i września 2012 r. do chwili obecnej kurs rudy żelaza zyskał blisko 60 proc. i wydaje się, że to nie koniec wzrostów. Analitycy prognozują, że w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy cena żelaza na światowym rynku może osiągnąć granicę 170 dolarów za tonę. Oznacza to więc jeszcze ponad 25-proc. potencjał do jej wzrostu.
Gorzej rysują się perspektywy dla rynku miedzi. Zgodnie z prognozami, w 2013 roku podaż tego surowca wzrośnie o 6 proc. przy zaledwie 1,5-proc. przyroście popytu – co oznacza nadwyżkę produkcji w wysokości ponad 450 tys. ton. Od początku 2012 r. miedź zyskała nieco ponad 5 proc. – powyższa informacja tego wyniku raczej nie powiększy.