Europejskie giełdy rozpoczęły poniedziałkowe notowania od wzrostów w reakcji na informację, że w nocy udało się osiągnąć porozumienie w sprawie pomocy dla Cypru. Z upływem dnia wzrosty stopniowo malały. Na rynku coraz liczniejsze były bowiem głosy, że porozumienie nie rozwiązuje problemów tego kraju. Narastać zaczęły też obawy o europejski system bankowy.

Spadki szczególnie dotkliwe stały się pod koniec dnia po wypowiedzi szefa Eurogrupy Jerona Dijsselbloema, który powiedział, że członkowie strefy euro mogą być zmuszeni do restrukturyzacji swoich systemów bankowych, a jako modelowy przykład wskazał przypadek Cypru. W efekcie giełdy w Europie kończyły dzień na minusach. Francuski?CAC40 tracił wieczorem 1,1 proc., niemiecki?DAX zniżkował o 0,5?proc., a hiszpański IBEX35 o 0,1?proc. Na minimalnym plusie był za to brytyjski FTSE250 o XX?proc.

Spadkom nie oparła się również giełda w Warszawie. WIG zakończył dzień na 1,1-proc. minusie, a WIG20 zniżkował o 1,3 proc. Indeksowi największych i najbardziej płynnych spółek szczególnie mocno ciążyły notowania PGNiG, którego papiery zostały przecenione o 4,1 proc. Spółce zaszkodziły doniesienia medialne o możliwym opóźnieniu zakończenia budowy terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.?Zdaniem analityków, w takiej sytuacji firma byłaby narażona na wyższe koszty, a być może również na straty. Pozytywnie przez cały dzień wyróżniał się zaś Kernel Holding, którego akcje na koniec dnia drożały o 3,8?proc.

Na szerokim rynku bardzo pozytywnie wyróżnił się Farmacol, którego akcje podrożały o 12,3 proc., przy obrotach przekraczających 7,6 mln zł. O 23,3 proc. przecenione zostały zaś akcje odzieżowego Próchnika. W poniedziałek do obrotu wprowadzono 160 mln nowych papierów.

Dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych był pusty. Lepiej pod tym względem wygląda wtorek. Na jutro zaplanowano szereg publikacji z gospodarki amerykańskiej. Poznamy m. in. dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień na dobra bez środków transportu w lutym. Opublikowany zostanie też marcowy indeks zaufania konsumentów Conference Board (mierzy nastroje konsumentów) oraz informacja o sprzedaży nowych domów w lutym.