Na otwarciu czwartkowej sesji WIG wzrósł o 0,39 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,52 proc. do 2382,68 pkt. Zdaniem ekspertów jest szansa, że w kolejnych dniach indeks blue chips pokusi się o próbę pokonania poziomu 2400 pkt., poniżej którego spadł 21 marca.
Dziś wsparciem dla notowań może być wczorajsza bardzo dobra sesja w Stanach Zjednoczonych. Indeks S&P pobił rekord intraday z 2007 r. i tym samym ustanowił najwyższy poziom w historii. Na finiszu sesji Dow Jones wzrósł o 0,88 proc., Nasdaq zyskał 1,83 proc., a S&P 500 poszedł w górę o 1,22 proc.
Inwestorów w USA nie zaniepokoiła informacja z opublikowanego (co ciekawe, pojawiło się wcześniej, niż się spodziewano) minutes z marcowego posiedzenia Fedu. Wynikało z niego, że niektórzy członkowie Fed skłaniają się ku wcześniejszemu wygaszaniu realizowanej polityki luzowania ilościowego. Tymczasem to właśnie miliardy dolarów pompowane w gospodarkę przez Fed napędzają wzrosty na amerykańskiej giełdzie. Program luzowania polityki monetarnej realizuje też Japonia. To od kilku dni przekłada się na znaczące zwyżki indeksów na tamtejszych rynkach. Indeks Nikkei 225 na zamknięciu ostatniej sesji wzrósł aż o 2 proc.
Jeśli chodzi o naszą rodzimą gospodarkę – wczoraj nie było zaskoczenia. Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych, które i tak są już na historycznie niskim poziomie. RPP wysłała jednak sygnał, że w przyszłości dalsze obniżki wcale nie są wykluczone.
W USA trwa sezon publikacji raportów za I kwartał. Inwestorzy z zainteresowaniem czekają m.in. na jutrzejsze wyniki (mają być przed sesją) firmy JP Morgan. Jeśli chodzi o kalendarz spółek z GPW – dziś odbędzie NWZA Telekomunikacji Polskiej, które będzie decydować m.in. o wypłacie 0,5 zł dywidendy na akcję. Proponowany dzień dywidendy to 27 czerwca, a jej wypłaty 11 lipca. Dzisiaj również przypada dzień ustalenia prawa do 0,76 zł dywidendy na akcję chemicznej spółki Synthos.