Na otwarciu sesji WIG wzrósł o 0,38 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,62 proc. do 2283,21 pkt. Około godz. 13 indeks szerokiego rynku zyskiwał 0,2 proc., a indeks blue chips był 0,5 proc. nad kreską. Teraz ten pierwszy traci już 0,5 proc., a drugi zniżkuje o 0,3 proc.  Około godz. 13 na rynek trafiła informacja, że premier Donald Tusk odwołał ze stanowiska ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Na czele resortu stanął Włodzimierz Karpiński.

Dziś na rynki nie napłynie już wiele danych makro. Rano poznaliśmy dane o cenach produkcji producentów (inflacja PPI) w marcu. Wzrosły one w Niemczech o 0,4 proc.  w ujęciu rok do roku. To zaskoczenie, bo oczekiwano zwyżki o 0,7 proc. Z kolei w ujęciu miesiąc do miesiąca wskaźnik PPI spadł o 0,2 proc., tymczasem prognozowano że się nie zmieni.

Jeśli chodzi o spółki z WIG20, straty odrabia dziś m.in. KGHM (+1,7 proc.). Akcje tej spółki w ostatnich dniach mocno potaniały, co było pochodną taniejącej miedzi. Analitycy jednak uspokajają, że perspektywy dla miedziowego giganta wciąż są dobre. Inwestorów może też skusić perspektywa wysokiej dywidendy. Na zielono świecą też dziś notowania m.in. Boryszewa, TP, Tauronu, BRE Bank oraz Lotosu. Na drugim biegunie są akcje Kernela, które dotyka ponad 10-proc. przecena. Spółka podała niektóre dane operacyjne za kwartał zakończony 31 marca.  Nie prezentują się one najlepiej i na ich podstawie można wnioskować, że wyniki za cały rok obrotowy 2012/2013 mogą być niższe, niż pierwotnie zapowiadano.

Lekko pod kreską są dziś notowania JSW. Na rynku pojawiły się spekulacje, że to właśnie ta spółka może „uratować" inwestycję w Opole po tym jak zrezygnowała z niej PGE.  - Inwestycja JSW w Opolu to tylko jedna z możliwości, ale na razie żadne rozmowy na ten temat nie są prowadzone - powiedział  „Parkietowi" Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. Przyznał, że możliwe byłoby też stworzenie konsorcjum kilku firm do tej inwestycji. Z mniejszych spółek mocna przecena dotyka też akcje Pepeesu. Tracą aż 7 proc. Papiery już od kilkunastu dni mocno tanieją po tym jak nieoczekiwanie się okazało, że spółce nie uda się przejąć od MSP Trzemeszna.  Z kolei 5 proc. do 62,7 zł tracą akcje Azotów Tarnów. Skarb Państwa poinformował, że sprzedał pakiet ponad 12 proc. Azotów Tarnów po cenie 52 zł za jedną akcję. Zostały zaoferowane inwestorom długoterminowym, wśród których jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Mocno natomiast drożeją dziś akcje rybnej spółki Seko. Zyskują prawie 9 proc. Może być to reakcja na dzisiejszą publikację „Parkietu", na łamach którego prezes Kazimierz Kustra zapowiadał, że spółka miała bardzo udany I kwartał.