Kolejny wakacyjny tydzień zaczął się neutralnie. Kupowaniu akcji sprzyjała piątkowa zwyżka za oceanem gdzie dzięki imponującemu finiszowi indeks S&P 500 wykonał kolejny krok przybliżający go do podjęcia próby pobicie historycznego maksimum. Pozytywnie na nastroje rynkowe wpływały też poniedziałkowe zwyżki na giełdzie w Szanghaju (parkiet w Tokio dzisiaj świętował), która zyskała ponad 0,8 proc. mimo rozczarowujących, zdaniem niektórych, informacji makroekonomicznych. Okazało się, że chińskie PKB w II kwartale było o 1,7 proc. wyższe niż rok wcześniej podczas gdy prognozy zakładały 1,8-proc. zmianę. Zwyżka w skali roku sięgnęła jednak, tak jak oczekiwano, 7,5 proc. Czerwcowa produkcja przemysłowa była o 8,9 proc. większa (analitycy spodziewali się 9,1 proc.) a sprzedaż detaliczna w poprzednim miesiącu wzrosła o 13,1 proc. rok do roku wobec zakładanych 12,9 proc.
Cieniem na notowaniach w Europie mogła z kolei przełożyć się piątkowa decyzja agencji ratingowej Fitch, która ścięła notę Francji z najwyższego poziomu AAA do AA+ (z perspektywą stabilną). Pretekstem do podjęcia takiej decyzji jest niepewnością, co do szans wzrostu francuskiej gospodarki co może negatywnie rzutować na budżet państwa.
Decyzja Fitch, jak się okazało w poniedziałek rano, miała umiarkowane znaczenie dla inwestorów zachodnioeuropejskich. Giełda paryska zyskiwała na otwarciu blisko 0,4 proc. proc., giełda londyńska rosła o 0,2 proc. a frankfurcka zwyżkowała o 0,3 proc.
W Warszawie po piątkowych solidnych zwyżkach zapał inwestorów do nabywania akcji nieco osłabł. WIG 20 na otwarciu spadł tuż poniżej poziomu 2300 pkt. Zaczął na wysokości 2298,88 pkt. co oznaczało 0,17-proc. przecenę. W pierwszej minucie z grona ekstraklasy najgorzej prezentowały się JSW (przecena o 1,2 proc.) i PGNiG (0,8 proc.). Liderami zwyżek były z kolei Bogdanka (wzrost o 2,1 proc.) i mocno przecenione w piątek GTC (1,3 proc.). Z mniejszych firm pozytywnie prezentował się, drożejący o przeszło 4 proc., Cormay. Tyle samo, ale na minusie, było Polimex-Mostostal, który tracił bo jego spółka zależna Elektra złożyła wniosek o upadłość likwidacyjną.
W kolejnych godzinach notowań wpływ na notowania będą miały informacje makroekonomiczne zza oceanu, przede wszystkim publikowane o 14.30 dane o czerwcowej sprzedaży detalicznej. Analitycy liczą, że będzie o 0,8 proc. wyższa niż w maju.