Doskonała czwartkowa sesja, która przerwała serię zniżek na GPW, tchnęła nowego ducha w inwestorów z warszawskiego parkietu. Pretekstem do zmiany postrzegania naszego rynku kapitałowego była poprawa klimatu inwestycyjnego na całym świecie. Stały za tym oczywiście dobre informacje makroekonomiczne potwierdzające, że najważniejsze światowe gospodarki zaczęły wydobywać się z recesji. Wzrosty sierpniowych wskaźników koniunktury PMI w Niemczech, strefie euro czy w Chinach, były tego kolejnym potwierdzeniem. W reakcji giełda niemiecka zyskała wczoraj 1,4 proc. a francuska 1,1 proc. Amerykański S&P 500 wzrósł o 0,9 proc. Dobre nastroje były również kontynuowane w piątek na giełdach azjatyckich. Z tego grona szczególnie wyróżniała się giełda w Tokio, która zyskała ponad 2 proc.
Okrążając ziemię fala zakupów docierając w piątek rano do Europy miała już znacznie mniejszą siłę. Główne parkiety Starego Kontynentu zaczęły dzień znacznie grzeczniej być może dlatego, że publikowane przed rozpoczęciem dzisiejszego handlu dane o niemieckim PKB w II kwartale (był o 0,7 proc. większy niż kwartał wcześniej) okazały się zgodne z oczekiwanymi. Część graczy liczyła, że podobnie jak w czwartek, informacje okażą się pozytywną niespodzianką. W odpowiedzi niemiecki DAX spadał o 0,05 proc., francuski CAC40 o 0,09 proc. a brytyjski FTSE250 o 0,07 proc.
GPW nie wyróżniała się na tym tle niczym szczególnym. Na otwarciu WIG 20 znalazł się na poziomie2417,45 pkt. co oznaczało 0,13-proc. przecenę. W dół ciągnęły rynek PGE (przecena wynosiła 1,3 proc.), BZ WBK (1,5 proc.) i JSW (1 proc.). Gwiazda czwartkowej sesji, czyli PKN Orlen, spadał 0,2 proc. Znacznie lepiej, zyskując 0,5 proc., prezentował się KGHM.
Indeks szerokiego rynku WIG radził sobie na starcie nieco lepiej. Rósł o 0,01 proc. do 49852,41 pkt. W ciągu kilku kolejnych minut oba główne indeksy warszawskiego parkietu zanotowały jednak lekką przecenę. Po 20 minutach WIG 20 tracił już 0,5 proc. a WIG 0,2 proc. Spadki byłyby większe gdyby nie solidna postawa KGHM, który był na plusie. Z mniejszych firm gracze chętnie kupowali firmy ze stajni Romana Karkosika. Hutmen i Impexmetal rosły po 3-4 proc. Ponad 10 proc. tracił za to Solar.
Na rynku walutowym w piątek rano złoty lekko zyskiwał do euro (kosztowało 4,24 zł), szwajcarskiego franka (3,4360 zł) i amerykańskiego dolara (3,1770 zł).