Na otwarciu sesji WIG wzrósł o 0,52 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,68 proc. do 2546,2 pkt. Zobaczymy, czy w kolejnych godzinach sesji przewaga popytu się utrzyma. W ubiegłym tygodniu przeważały spadki, choć warto też przypomnieć rewelacyjny, środowy debiut PKP Cargo. Kurs akcji tej spółki na GPW wciąż utrzymuje się grubo powyżej ceny z oferty publicznej.
Dzisiejszy kalendarz makro jest bogaty w publikacje. Poznamy szereg odczytów finalnych PMI dla przemysłu poszczególnych europejskich gospodarek i całej strefy euro za październik. Wiadomo już, że PMI dla Polski okazał się miłym zaskoczeniem. Wyniósł 53,4 pkt, wobec oczekiwanych 52,8 pkt. O godz. 10.30 opublikowany zostanie listopadowy indeks Sentix, który obrazuje oczekiwania inwestorów finansowych w Eurolandzie. Z kolei po południu na rynki napłynie solidna porcja danych makro ze Stanów Zjednoczonych, a wśród nich m.in. sierpniowe zamówienia w przemyśle oraz finalne, wrześniowe zamówienia na dobra trwałego użytku i na dobra bez środków transportu.
Ten tydzień upłynie pod znakiem decyzji banków centralnych. W środę decydować będzie Rada Polityki Pieniężnej, która zapewne zostawi stopy procentowe na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie. W czwartek z kolei decydować w tej sprawie stóp procentowych będzie Europejski Bank Centralny i tu również żadne zmiany nie są prognozowane.
Trwa sezon publikacji raportów za III kwartał. Dziś jednak na rynek nie trafią wyniki żadnej z największych spółek. Natomiast wśród tych mniejszych wyniki powinny pokazać m.in. Interferie, Trakcja, Asseco Slovakia i Polman. W środę przypada termin publikacji raportu przez ING, a w czwartek przez Bogdankę. Sukcesywnie będą też napływać sprawozdania finansowe za III kwartał spółek notowanych na Wall Street. Zdecydowania większość z tych wyników które już poznaliśmy, mile zaskoczyła. Wzrastające zyski spółek ciągną indeksy na amerykańskiej giełdzie w górę. Również ubiegły tydzień udało się zakończyć na plusie. Na finiszu piątkowej sesji Dow Jones wzrósł o 0,45 proc., a S&P500 poszedł w górę o 0,29 proc. Z kolei na symbolicznym, 0,06-proc. plusie tydzień zakończył Nasdaq.
W obliczu coraz lepszej kondycji poszczególnych gospodarek jest nadzieja na coraz lepsze wyniki przedsiębiorstw – również w Polsce. Tymczasem Euler Hermes podał, że od początku roku opublikowano informację o upadłości 798 firm, wobec 773 w ciągu dziesięciu miesięcy 2012 roku (wzrost o 3 proc.). W minionym miesiącu dało się zauważyć duży spadek liczby postępowań układowych – jest ich o połowę mniej niż w ubiegłych miesiącach. Upadłości układowe stanowiły już tylko 14 proc. ogółu opublikowanych orzeczeń.