WIG20 po południu zyskuje 0,6 proc., a WIG rośnie o 0,4 proc. O 0,9 proc. zwyżkuje francuski CAC40, niemiecki DAX i brytyjski FTSE250 zyskują zaś po 0,4 proc. Nastroje na europejskich parkietach wspierają lepsze od prognoz odczyty makro. Dziś opublikowane zostały indeksy PMI, dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w wybranych europejskich gospodarkach. Pozytywnie zaskoczyły finalne odczyty październikowych indeksów PMI dla usług Niemiec i strefy euro. Wskaźnik dla gospodarki niemieckiej wyniósł 52,9 pkt, wobec oczekiwań na poziomie 52,3 pkt. Odczyt okazał się jednak o 0,8 pkt niższy od wrześniowego.  Indeks PMI dla usług strefy euro sięgnął 51,6 pkt, o 0,7 pkt powyżej prognoz. Także ten wskaźnik zanotował jednak spadek w porównaniu z odczytem z poprzedniego miesiąca, gdy wyniósł 52,2 pkt. Lepsze od prognoz okazały się też wrześniowe dane dotyczące produkcji przemysłowej Wielkiej Brytanii oraz zamówień w przemyśle Niemiec. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 proc. w porównaniu z sierpniem i o 2,2 proc. w ujęciu rok do roku. Eksperci spodziewali się wzrostów o odpowiednio 0,5 i 1,8 proc. W sierpniu produkcja zanotowała zaś spadki. W porównaniu z lipcem obniżyła się o 1,1 proc., a w ujęciu rok do roku o 1,5 proc. Zamówienia w przemyśle niemieckim w porównaniu z sierpniem wzrosły o 3,3 proc. wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5 proc. W sierpniu obniżyły się zaś o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Inwestorzy w Polsce czekają jednak zapewne na konferencję prasową Marka Belki, w trakcie której może on zasygnalizować, jakie decyzje będzie ona podejmować w przyszłości.

W gronie największych spółek z warszawskiej giełdy po południu najlepiej radzi sobie Pekao, którego kurs rośnie o 1,5 proc. Po 1,2 proc. zyskują zaś Telekomunikacja Polska i Synthos. Pod presją znajdują się za to notowania Eurocashu, którego kurs spada o 1,9 proc. Na szerokim rynku wyróżnia się Atlanta Poland, której kurs rośnie o 21 proc. 13,9 proc. zyskuje Ronson, który w III kwartale miał 4,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto, podczas gdy ten sam okres minionego roku zakończył z 1,6 mln zł poniżej zera. Dobrej sesji nie ma K2 Internet, którego akcje tanieją o 10,8 proc.