Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jarosław Niedzielewski, zarządzający funduszami, Investors TFI
Jednym z powodów miało być ścięcie prognoz globalnego wzrostu gospodarczego przez MFW oraz Bank Światowy. Z kolei Chińczycy z jednej strony walczą o utrzymanie tempa wzrostu u siebie, a z drugiej przykręcają śrubę giełdowej spekulacji, co wywołało gwałtowne wahania na parkiecie w Szanghaju. Podobna zmienność widoczna była w cenach gazu w USA, które spadały ostatnio, podobno w związku z ciepłą zimą. To wytłumaczenie jest raczej trudne do przełknięcia dla mieszkańców Nowego Jorku, który przypomina teraz postapokaliptyczne wymarłe miasto w związku z gigantyczną śnieżycą. W tym samym czasie bankierzy centrali dostali rozdwojenia jaźni. SNB zaskoczył wszystkich (nawet sam siebie) decyzją o uwolnieniu krajowej waluty, podważając tradycyjną wiarygodność tej instytucji. Natomiast EBC, po miesiącach prawdziwych męczarni, zdołał „urodzić" europejską wersję luzowania ilościowego QE. W rezultacie euro spadło do najniższego poziomu od dekady, przyczyniając się do wzrostu cen akcji europejskich eksporterów i dalszego spadku oprocentowania długu w strefie euro. Co ciekawe, ujemne rentowności obligacji czy lokat powoli przestają być przejawem nieefektywności rynku, czy paniki, a stają się akceptowaną przez inwestorów normą, szczególnie w obliczu panującej deflacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.
Notowania europejskich indeksów zakończyły dziś sesje w głównej mierze wzrostami.
Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,47 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,37 procent.