Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Woźniak, analityk, Vestor DM
Wszystkich siedmiu badanych przez nas deweloperów w trzecim kwartale zwiększyło ilość sprzedanych mieszkań, podobnie jak w drugim. Biorąc pod uwagę grupę 14 deweloperów, których poddaliśmy analizie finansowej, 11 spółek odnotowało w trzecim kwartale lepsze od ubiegłorocznych przepływy finansowe z działalności operacyjnej. Taka sama liczba podmiotów poprawiła wskaźnik CFO/odsetki, mierzący zdolność spółki do obsługi zadłużenia bieżącymi przepływami operacyjnymi. Co ciekawe, za wyższą sprzedażą mieszkań nie u wszystkich badanych deweloperów poszedł wzrost wartości wypracowanego wyniku operacyjnego. W trzecim kwartale EBIT poprawiło jedynie sześciu spośród badanych 14 deweloperów, podobnie jak wynik EBITDA oczyszczony o przychody z aktualizacji wartości aktywów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza sesja nowego tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,66 procent, gdy indeks szerokiego rynki WIG zyskał o 0,47 procent.
Choć na otwarciu tygodnia dokoła przeważały spadki, krajowy rynek wyraźnie zyskiwał na wartości. Przełomu jednak nie ma.
Choć większość europejskich giełd świeci dziś na czerwono, warszawskie indeksy rosną w siłę.
Nowy tydzień rozpoczyna się od umiarkowanych spadków po tym jak w sobotę Trump zagroził wprowadzeniem 30% stawek celnych na import dóbr z Europy od 1 sierpnia.
W zakończonym tygodniu globalne rynki akcji operowały w oczekiwaniu na nowe impulsy. Relatywnie mało emocjonujące publikacje makro walczyły o uwagę z nowymi sygnałami z frontu wojny handlowej, która wróciła na rynki za sprawą listów prezydenta Donalda Trumpa o planach nowego reżimu celnego, jaki ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się skromnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,36 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,17 procent.