Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.04.2016 18:17 Publikacja: 14.04.2016 18:17
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Po styczniowo-marcowym odbiciu, w trakcie którego WIG20 zyskał 20 proc., inwestorzy wchodzili w nowy miesiąc w szampańskich nastrojach. Mieli do tego pełne prawo, w końcu kwiecień to – po grudniu i styczniu – statystycznie najlepszy miesiąc do inwestowania w roku. Niestety, w tym razem historyczna „prawidłowość" nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Sytuacja na warszawskim rynku, niemal każdego dnia zmienia się jak w kalejdoskopie - ten trend widoczny jest także i w tym tygodniu. Przykładowo - środowej sesji na GPW towarzyszyły szampańskie nastroje, a główne indeksy na czele z WIG20 zaliczyły pokaźne odbicie. Ale już czwartkowy handel przebiegał w bardziej stonowanych nastrojach. WIG20 otworzył się na neutralnym poziomie, i poza krótkimi epizodami utrzymywał się niemal w tym samym punkcie. O małej aktywności inwestorów świadczy fakt, że dzienny zakres wahań WIG20 zamknął się raptem w 19 punktach. Na finiszu sesji flagowy indeks rósł o symboliczne 0,38 proc. do 1951 pkt.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sesja czwartkowa na giełdzie warszawskiej skończyła się spadkami głównych indeksów. WIG20 stracił 0,57 procent przy obrocie zbliżonym do 1,19 miliarda złotych, gdy indeks szerokiego rynku WIG spadł o 0,56 procent przy aktywności przekraczającej 1,56 miliarda złotych.
WIG20 stracił na wartości 0,6 proc. Udało mu się jednak obronić okrągły poziom 2800 pkt. Przecena nie ominęła też "misiów". mWIG40 spadł 0,5 proc., a sWIG80 1 proc.
Czwartek przyniósł schłodzenie nastrojów na GPW. WIG20 przez cały dzień był pod kreską. Inwestorzy żyli m.in. wynikami PZU i GPW czy też propozycją dywidendy Kruka. Faworytów rynkowych wskazał też DM BOŚ.
Europejskie rynki szukają gruntu na dzisiejszej sesji. Po wczorajszych spadkach i słabszym otwarciu część indeksów zbliża się do zamknięcia dnia na plusach.
Wczorajsza sesja na Wall Street miała mieszany przebieg. Z jednej strony spółki technologiczne zyskały 0,6%, ale z drugiej – przemysłowy indeks Dow Jones stracił 0,2%. Dziś jednak dominują korekcyjne nastroje, a notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy kierują się na południe. Podobnie wygląda sytuacja na Starym Kontynencie.
Czwartkowy poranek na rynkach wypada blado. Indeksy akcji na ogół tracą, mocno tanieje także ropa naftowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas