Można powiedzieć, że WIG20 ugina się dziś pod własnym ciężarem. Największy balast stanowią akcje Orange Polska, PKO BP i Asseco Poland, które tanieją o ponad 1,5 proc. Spadek o 0,8 proc. w połowie sesji oznaczał, że rodzimy indeks był drugim po Athex Comp, najsłabszym wskaźnikiem na Starym Kontynencie. Indeksy DAX i CAC40 nie notują wprawdzie spektakularnych zwyżek, ale zachowują dodatnią rezerwę rzędu 0,2 proc. Z kolei kontrakty terminowe na S&P500 notowane są przy poziomie wczorajszego zamknięcia, co może zapowiadać neutralne otwarcie sesji na Wall Street.
Z technicznego punktu widzenia obserwujemy atak na wsparcie 1900 pkt. Dwie próby jego przebicie na początku kwietnia nie powiodły się, więc powstaje pytanie, czy "do trzech razy sztuka"? Jeśli dojdzie do sforsowania bariery będzie to sygnał sprzedaży z krótkoterminowym potencjałem spadku do 1800 pkt. W takim scenariuszu pod dużym znakiem zapytania stanęłaby możliwość kontynuacji trendu wzrostowego, który trwa od stycznia. Dopóki jednak WIG20 będzie utrzymywał się powyżej 1900 pkt, dopóty można mówić o kwietniowej korekcie, która przybiera formę krótkoterminowej konsolidacji w kształcie coraz węższego trójkąta.
Czy w drugiej części sesji możemy liczyć na odbicie? Za takim scenariuszem przemawia relatywnie lepsze zachowanie firm o mniejszej kapitalizacji. Indeksy mWIG40 i sWIG80 traciły na półmetku handlu odpowiednio 0,3 proc. i 0,1 proc. Ich siła pokazuje, że WIG20 nie oddaje dobrze nastrojów na całej GPW. Istotne będzie również to, jak otworzy się handel na Wall Street. Zwyżki za oceanem powinny nam pomagać w końcówce, zwłaszcza podczas niezawodnego ostatnio fixingu. Przypominamy jednak, że dziś rynek amerykański czeka na komunikat po posiedzeniu FOMC, więc pierwsze godziny handlu mogą upływać w atmosferze marazmu.
Na koniec warto dodać, że mimo technicznego zagrożenia na WIG20 na rynku nie brakuje spółek dających zarobić. Ze statystyk rynkowych wynikało, że o 13.20 35 proc. spółek zyskiwało, a 47 proc. traciło. Już 9 spółek zdołało dziś wyznaczyć roczne maksimum. Wśród nich są: Astarta, FAM, Lokum, LSI Software, MFO, Quantum Software, Silvano, Soho Development i Żywiec.