Teoretycznie nadal jest szansa na podtrzymanie scenariusza, w którym rynek miałby powrócić do trendu wzrostowego. Potwierdzeniem tego, że faktycznie tak się dzieje, będzie trwałe przełamanie poziomu 1880 pkt. Ewentualne zejście poniżej 1800 pkt skomplikuje sytuację byków.
Co dalej? Tydzień rozpocznie się spokojnie, co wynika z tego, że w poniedziałek nie będzie notowań w USA ani w Wielkiej Brytanii. Brak sesji na rynku amerykańskim dotyka praktycznie całego świata finansów, ale nas szczególnie interesuje fakt, że przerwę ma londyńskie City, gdyż to odcina nas od większości zleceń pochodzących od inwestorów zagranicznych. W związku z tym należy przypuszczać, że ten dzień, który i tak zwykle jest spokojny, będzie spokojny do kwadratu.
Nie sądzę, by były w stanie to zmienić zrewidowane dane o francuskim PKB w I kwartale roku czy może wstępne dane o niemieckiej inflacji/deflacji. Za to ciekawie może być już we wtorek, gdy w nocy pojawią się dane z Japonii. Zanim rozpocznie się sesja na warszawskim parkiecie, znane będą dane o wielkości wydatków gospodarstw domowych i wielkości produkcji przemysłowej w kwietniu. Już po rozpoczęciu notowań przyjdzie czas na zrewidowaną dynamikę polskiego PKB, a godzinę później na dane wstępne o zmianie cen na poziomie konsumentów w strefie euro. Po południu poznamy najnowszą wartość amerykańskiego wskaźnika cen PCE core, która pojawia się przy okazji publikacji danych o zmianie dochodów i wydatków gospodarstw domowych. To także dzień publikacji wskaźnika aktywności przemysłu w rejonie Chicago oraz wskaźnika zaufania konsumentów. W środę mamy pierwszy dzień miesiąca, a zatem zaleje nas fala wskaźników PMI dla przemysłu wielu krajów, w tym Polski. W USA pojawi się wskaźnik ISM, a później opublikowana zostanie beżowa księga.
W czwartek obradować będzie OPEC, ale poza tym interesująco zapowiada się publikacja raportu ADP o szacunku zmiany liczby etatów w amerykańskim sektorze prywatnym oraz zakończenie posiedzenia Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Wreszcie piątek i pojawienie się raportu o stanie amerykańskiego rynku pracy. Poza tym tego dnia poznamy usługowe wskaźniki PMI oraz dane o zmianie sprzedaży detalicznej w strefie euro, jak również dane o wyniku wymiany handlowej USA z zagranicą. Na koniec dnia w planie będzie jeszcze zapoznanie się z danymi o zamówieniach w amerykańskim przemyśle oraz z wartością wskaźnika ISM dla usług.