Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.06.2016 06:00 Publikacja: 24.06.2016 06:00
Tomasz Krzyk, analityk, Noble Securities
Foto: Archiwum
Od dnia zabójstwa Joe Cox większe prawdopodobieństwo przypisywane jest scenariuszowi pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, co spowodowało kierowanie kapitału na przecenione wcześniej rynki wschodzące.
Pokłosiem podejmowanych przez inwestorów decyzji może być spadek rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych. W środę osiągnęła ona poziom 3,02 proc., który ostatnio mogliśmy zaobserwować ponad miesiąc temu. Wzrost apetytu na ryzyko widać też w tym tygodniu w kwotowaniach papierów krajów uznawanych za bezpieczne przystanie. Dziesięcioletnie obligacje Niemiec na skutek zwiększonej podaży zanotowały wzrost rentowności, która wróciła na dodatnie poziomy – oscylowała w czwartek wokół 0,1 proc. Odpływ kapitału był też widoczny w USA, a można było to zauważyć po notowaniach tamtejszych obligacji o analogicznej zapadalności, których rentowność w ciągu ostatnich siedmiu dni wzrosła z 1,58 proc. do 1,74 proc. w czwartek. Również rentowność dziesięcioletnich obligacji Wielkiej Brytanii zwiększyła się z 1,11 proc. do 1,38 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły się spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 0,6 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG spadł o 0,45 procent.
Indeks polskich dużych spółek coraz bardziej skłania się ku obraniu kierunku południowego.
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%.
Mimo udanego początku dnia, w kolejnych godzinach handlu karty na GPW rozdawały niedźwiedzie. Błyszczał jednak ZE PAK, a także Bank Millennium. Ciekawą informację dostaliśmy także z Asseco Poland.
Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła powrót do wzrostów, choć patrząc na sytuację poszczególnych indeksów była ona mieszana. Spółki przemysłowe straciły 0.6%, podczas gdy technologiczny Nasdaq zyskał 1.6%. W efekcie futures na S&P500 wyszedł powyżej 5900 pkt. i jest na najlepszej drodze do tego, aby wrócić na szczyty wszechczasów jak tak to zrobił w ostatnich dniach niemiecki Dax.
Początek środowej sesji na GPW przyniósł wzrosty indeksów. WIG20 znów śmielej spogląda w stronę 2900 pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas