Przecena w Japonii
Lukas Cinikas – BM BNP Paribas
Środa przyniosła kontynuację wzrostów na krajowym rynku akcji, dzięki czemu byliśmy świadkami trzeciej z rzędu, dodatniej sesji WIG-u. Dopisywały również obroty, które wyniosły ok. 1,5 mld złotych. Najwyższą stopę zwrotu wśród głównych indeksów uzyskał mWIG40, który wzrósł o 1,12%. Wśród średnich spółek najlepiej zachowywały się min. walory Enei (+7,95%) oraz Budimeksu (+7,36%). WIG20 zyskał z kolei 1,04%, kończąc handel powyżej poziomu 2200 punktów. Motorem napędowym zmian były przede wszystkim spółki paliwowe, które odbijały mocno po ostatniej wyprzedaży - PKN Orlen zyskał 4,06%, a Lotos 5,24%. Obciążeniem były przede wszystkim walory Mercatora, które straciły ponad 6% po ostatnich dynamicznych wzrostach na fali informacji. Długoterminowy trend spadkowy kontynuowały również walory Allegro, które zakończyły handel blisko 38 zł.
Początek miesiąca to również czas na publikację odczytów indeksów wyprzedzających PMI. W Polsce, odczyt za listopad na poziomie 54,4 pkt był lepszy od oczekiwań rynku na poziomie 54 punktów. W listopadzie ekspansja w polskim sektorze wytwórczym przyspieszyła dzięki szybszym wzrostom produkcji i nowych zamówień. Tymczasem niedobry siły roboczej oraz problemy z rekrutacją nowych pracowników doprowadziły do niewielkiego spadku zatrudnienia, a ograniczona dostępność środków produkcji oraz nasilenie presji cenowej osłabiły optymizm biznesowy polskich producentów. Presje cenowe wciąż wiązały się ściśle z wyzwaniami po stronie podaży. Według respondentów badania na całym świecie brakowało środków produkcji, a dostawcy borykali się z problemami logistycznymi i transportowymi. W efekcie średni czas dostaw środków produkcji znacznie się wydłużył.
Środa na rynkach akcji w USA przebiegała początkowo pod dyktando kupujących, ale nastroje mocno popsuły się po potwierdzeniu pierwszego przypadku wariantu koronawirusa omikron na obszarze Stanów Zjednoczonych. W efekcie indeksy zakończyły dzień z ponad 1-proc. stratami. Negatywne nastroje uderzyły przede wszystkim w spółki technologiczne, co widać po zachowaniu indeksu Nasdaq vs. S&P 500.
Bez wątpienia temat nowego wariantu wirusa będzie wprowadzał w najbliższym czasie okresowy wzrosty zmienności na rynkach. Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się "na dniach" więcej informacji w kwestii przenoszenia się omikronu - poinformowała główna ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove. Z kolei producenci szczepionek zapowiedzieli, że ocena skuteczności ich preparatów przeciwko wariantowi omikron zajmie około dwóch tygodni.