Michał Cichosz zarządzający, Skarbiec TFI
Styczniowy dobry wynik Skarbca Spółek Wzrostowych (15,4 proc.) to zasługa bardzo dobrej selekcji spółek głównie z rynku amerykańskiego. W ostatnich dwóch miesiącach, a szczególnie w końcówce zeszłego roku, poświęciliśmy wiele czasu na wyszukanie nowych, atrakcyjnych spółek. Od grudnia zespół zwiększył się dwukrotnie i obecnie składa się on z czterech osób: poza mną są w nim Tomasz Piotrowski, Bartosz Szymański i Paulina Brandstatter. Szukając przyszłych liderów wzrostu, interesowały nas ostatnio mniejsze firmy o przychodach rzędu 200–300 mln dolarów w skali roku. Nie są to najbardziej znane przedsiębiorstwa, ale raczej nieodkryte jeszcze przez szeroki rynek podmioty, które w przyszłości mają ogromną szansę powtórzyć ścieżkę rozwoju powszechnie znanych dziś gigantów technologicznych. Głęboko wierzymy, że znalezione przez nas podmioty mają szanse rozwoju biznesu o 30–60 proc. rocznie w kolejnych kilku latach. Średnia dynamika wzrostu przychodów firm będących w funduszu na ten rok sięga 25 proc.
Maciej Chudzik zarządzający, Investors TFI
Strategia Investor Akcji (7,56 proc.) bazuje na trzech podstawowych elementach: selekcji, dążeniu do pełnej alokacji w akcje oraz częściowej dywersyfikacji geograficznej. Wybierając spółki, kierujemy się zarówno atrakcyjnością produktu bądź usługi, jak i jakością bilansu oraz wiarygodnością sprawozdań finansowych i zarządu. Zakładamy, że spółka przyniesie nam pożądaną stopę zwrotu w ciągu roku, dwóch lat – jesteśmy cierpliwi. Póki dana firma realizuje przyjęte przez nas założenia, póty ewentualne korekty kursu jej akcji mogą być okazją do zwiększenia zajętej pozycji. Po nerwowej końcówce ubiegłego roku styczeń zakończył się zwyżkami na rynkach akcji. Jeśli odbicie następuje w wyniku znaczącej poprawy nastrojów inwestorów, zwykle najsilniej jest ono widoczne w spółkach o mocnych fundamentach. Właśnie to zadziałało na naszą korzyść w styczniu. Investor Akcji nie stosuje timingu i z tego względu w kolejnych miesiącach nadal będziemy koncentrować się na wyszukiwaniu spółek z największym potencjałem wzrostu.
Łukasz Siwek zarządzający, MetLife TFI
MetLife jako jedyne TFI dostarcza klientom dwa odrębne rozwiązania ukierunkowane na małe i średnie spółki, dla których benchmarkiem są sWIG80 lub mWIG40. W styczniu zarówno MetLife Akcji Małych Spółek (8,5 proc.), jak i MetLife Akcji Średnich Spółek (8,1 proc.) osiągnęły wyniki wyraźnie lepsze od sWig80 i mWig40. Było to rezultatem właściwej selekcji branż reprezentowanych w obu tych indeksach, trafna identyfikacja okazji inwestycyjnych spośród firm pozabenchmarkowych, jak i pozytywne nastawienie do akcji, które zdecydowało o wysokiej alokacji. Obserwowane w ubiegłym roku spadki notowań „misiów" wynikały z dużych umorzeń w funduszach przeważonych w tej klasie aktywów, a także ze słabych wyników firm spowodowanych problemami z przełożeniem rosnących kosztów pracy czy surowców na ceny oferowanych produktów. W naszej ocenie perspektywy finansowe spółek, jak i sytuacja płynnościowa w tej części rynku poprawiły się, co w dłuższym terminie nadal powinno wspierać ich notowania.
Mikołaj Raczyński dyrektor ds. strategii dłużnych, Noble Funds TFI
Dobry wynik Noble Fund Obligacji (0,92 proc.) wziął się z kilku czynników. Zdecydowaliśmy się na większą elastyczność, która w świecie niskich stóp procentowych wydaje się niezbędna. Chcemy, aby fundusz wyszukiwał okazje inwestycyjne również poza polskim rynkiem. W styczniu był to chociażby dług włoski, turecki i węgierski. Nie bez znaczenia była jednak również odpowiednio długa pozycja w polskich obligacjach skarbowych. W tym roku będziemy się interesować zarówno obligacjami skarbowymi regionu CEE, jak i rynków bazowych. Nie planujemy natomiast „egzotycznych" inwestycji w słabo płynne rynki z małym dostępem do informacji. Tak skonstruowany, elastyczny portfel powinien spełnić oczekiwania klienta. Moment też wydaje się relatywnie atrakcyjny. Fed ogłosił przerwę w podwyżkach stóp procentowych, gospodarka globalna spowalnia, a inflacja pozostaje umiarkowana. To historycznie dobre środowisko do inwestycji dłużnych. Obecna, odświeżona strategia funduszu da więc dobrą ekspozycję na ten rynek.