Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Altus na swojej stronie poinformował, że w przypadku czterech z sześciu likwidowanych funduszy udało mu się odkupić od klientów wszystkie jednostki uczestnictwa. Dotyczy to: Altus Akcji w likwidacji, Altus Aktywnego Zarządzania w likwidacji, Altus Stabilnego Wzrostu w likwidacji oraz Altus Optymalnego Wzrostu w likwidacji. Jednocześnie TFI rozpoczęło wypłaty uzyskanych środków uczestnikom tych subfunduszy. Na stronie towarzystwa znajdziemy również informację na temat wycen jednostek, po jakich zostały wykupione. „Zgodnie z uprzednio przekazywanymi informacjami uczestnicy Subfunduszy Zlikwidowanych nie byli i nie są zobowiązani do podejmowania jakichkolwiek działań w toku likwidacji, a co za tym idzie, środki im należne, zostały przekazane na wskazane przez nich, na etapie otwierania rejestru lub ewentualnie późniejszej aktualizacji danych, rachunki bankowe" – tłumaczy zarząd Altusa. Jeśli chodzi o dwa pozostałe subfundusze, czyli Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy w likwidacji oraz Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego w likwidacji, towarzystwo odkupiło odpowiednio około 83,5 proc. oraz 53,3 proc. jednostek uczestnictwa. „W (tych – red.) subfunduszach zlikwidowanych umorzeniu uległa część jednostek posiadanych przez uczestników, zgodnie z powyższą proporcją, odpowiadającą ilości aktywów przeznaczonych na wykupy, uzależnioną od ilości aktywów płynnych danego subfunduszu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.
Zależy nam na tym, aby nie tylko fundusze, ale też i skala całego rynku kapitałowego rosła. To bowiem od rynku zależy, jak będą rosły polskie przedsiębiorstwa. Ważne jest więc zachęcenia Polaków do tego, by korzystały z rynku - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Większość szefów TFI umiarkowanie optymistycznie ocenia perspektywy rynku. Pomóc mogłyby zmiany otoczenia, w tym znaczne podwyższenie limitów IKE i IKZE, a także zrównanie opodatkowania nieruchomości i rynku kapitałowego.
Towarzystwo zaoferuje klientom usługę zarządzania aktywami dla zamożnych klientów.
Tak dużych napływów do funduszy dłużnych jak w maju nie było od jesieni zeszłego roku. Co ciekawe, rośnie apetyt na ryzyko w ramach tej kategorii produktów.