Okazało się jednak, że część z tego typu produktów od początku roku notuje spadki. Chodziło o produkty Skarbca TFI oraz TFI Allianz Polska. „Allianz Trezor polecany jest inwestorom, którzy poszukują alternatywy dla lokat bankowych i cenią bezpieczeństwo i stabilny wzrost oszczędności przy dużej płynności środków" – czytamy na stronie TFI Allianz Polska. Tymczasem wg wyceny z 27 sierpnia fundusz jest 0,29 proc. na minusie od początku roku. Część klientów może czuć się wprowadzana w błąd, bo w przypadku lokat bankowych nie może być mowy o nominalnym pomniejszeniu odłożonego kapitału. TFI Allianz, tłumacząc spadki funduszu, wskazuje na trudną sytuację rynków długu w tym roku.
– Zawarta w statucie polityka inwestycyjna subfunduszu Allianz Trezor zakłada inwestowanie co najmniej w 70 proc. w obligacje skarbowe. Nasz portfel koncentrował się na obligacjach o niskim ryzyku stopy procentowej, głównie obligacjach zmiennokuponowych serii WZ bądź też obligacjach o krótkich terminach do zapadalności – mówi Marek Kuczalski, dyrektor departamentu zarządzania portfelami dłużnymi, TFI Allianz Polska.
– Na początku tego roku obligacje serii WZ, podobnie jak obligacje krótkoterminowe, cieszyły się bardzo dużą popularnością. Ich rentowności spadły do ekstremalnie niskich, nierzadko ujemnych poziomów. Było to spowodowane między innymi znaczącą nadpłynnością na rynku oraz wprowadzeniem opłat od wysokiego salda przez część banków – wspomina Kuczalski. Jak dodaje, w miarę rosnących odczytów inflacyjnych oraz coraz większych oczekiwań co do możliwych podwyżek stóp procentowanych ceny instrumentów w portfelu Allianz Trezor spadały. Kuczalski przypomina, że aktywa w funduszach TFI Allianz Polska są wyceniane rynkowo, stąd zmiany cen są widoczne w cenie jednostki.
– Choć chcielibyśmy, aby wartość jednostki systematycznie rosła, nie zawsze jest to możliwe, patrząc przez pryzmat zmian na rynku kapitałowych i ograniczeń wynikających z polityki inwestycyjnej – twierdzi Kuczalski.
W związku ze zwyżkami rentowności obligacji skarbowych w tym roku większość funduszy dłużnych notuje spadki. Najsłabiej wypadają fundusze obligacji skarbowych długoterminowe – przeciętna strata od stycznia to 1,62 proc. Klienci TFI zaczęli reagować na pogorszenie notowań funduszy obligacji i w ostatnich miesiącach przeważają umorzenia w tego typu produktach. W maju, czerwcu i lipcu wycofano z nich po około 1 mld zł netto. paan