Jak przekonuje NN IP TFI, choć zmiana z pozoru wydaje się niewielka, tak naprawdę oznacza zupełnie nowy „silnik" funduszu, bo poza nazwą weszły również w życie zmiany w jego polityce inwestycyjnej. NN (L) Stabilny Globalnej Alokacji to od teraz NN (L) Stabilny Globalnej Dywersyfikacji. Portfel po zmianach będzie miał konstrukcję funduszu funduszy i będzie bazował w szczególności na dwóch innych subfunduszach: NN Krótkoterminowych Obligacji oraz NN Globalnej Dywersyfikacji w ramach NN FIO. – Naszym celem było stworzenie takiego funduszu, który dałby inwestorom większe szanse na walkę z inflacją, niż obecnie dają tradycyjne fundusze obligacji, przy zachowaniu umiarkowanego poziomu ryzyka rozumianego jako poziom wahań cen jednostki uczestnictwa (trzy z siedmiu w skali zmienności SRRI) – tłumaczy Radosław Sosna, dyrektor departamentu sprzedaży i marketingu NN IP TFI. – Co ważne, NN (L) Stabilny Globalnej Dywersyfikacji to fundusz prawdziwie globalny. Taki, który pozwala korzystać z potencjału m.in. rynku surowców, nieruchomości, a także spółek odpowiedzialnych, tj. realizujących cele zrównoważonego rozwoju ONZ – podkreśla.
NN (L) Stabilny Globalnej Dywersyfikacji w zależności od rynkowych warunków i zmienności balansuje alokacją aktywów między NN Krótkoterminowych Obligacji oraz NN Globalnej Dywersyfikacji (inwestując w ten fundusz lub replikując jego strategię, wykorzystując inne instrumenty). Przy niższej zmienności na rynkach fundusz będzie miał wyższą ekspozycję na bardziej ryzykowne aktywa poprzez NN Globalnej Dywersyfikacji (bezpośrednio bądź replikując jego strategię), z kolei gdy na rynkach zmienność wrośnie, udział NN Krótkoterminowych Obligacji wzrośnie nawet do 70 proc. portfela.
Z kolei w Esaliens TFI pojawił się fundusz nowoczesnych technologii – Esaliens Medycyny i Nowych Technologii. Większość jego inwestycji będzie ulokowana w krajach wysoko rozwiniętych, przy uwzględnieniu szerokiej dywersyfikacji portfela. Zmieni się klasyfikacja subfunduszu z mieszanego na akcji. Nowy subfundusz powstał z przekształcenia działającego Esaliens Strateg, który dotąd w około 63 proc. składał się z aktywów polskich. Głównymi sektorami były spółki konsumenckie i farmaceutyczne. Jak zapowiada Esaliens TFI, zespół zarządzający, podejmując decyzje inwestycyjne, nie będzie stosował market-timingu (budowania portfela zgodnie z przewidywaniem krótkoterminowych trendów giełdowych). Subfundusz cechuje się również wysoką dywersyfikacją portfela spółek, minimalizując ryzyko pojedynczej firmy. paan