Narodowy Bank Polski planuje w 2018 r. 14 emisji tzw. wartości kolekcjonerskich (banknotów i monet) oraz monet okolicznościowych. Tak skromnego planu nie było już od 2008 r. Dla porównania, w tym roku emisji będzie 25.

W ramach tych 14 emisji NBP zaoferuje kolekcjonerom 17 monet i jeden banknot. Czterem tematom zostaną bowiem poświęcone po dwie monety. W tym roku plan emisji zakłada wybicie aż 29 różnych monet i druk jednego banknotu.

Skąd ten spadek podaży wartości kolekcjonerskich? Kilka miesięcy temu na antenie Parkiet TV Barbara Jaroszek, dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego NBP, przyznawała, że zainteresowanie kolekcjonowaniem monet i banknotów maleje wraz ze starzeniem się ludności. Przykładowo, z raportów rocznych banku centralnego wynika, że w latach 2015–2016 wprowadzał on do obiegu po około 298 tys. monet srebrnych rocznie (nakłady monet złotych są dużo mniejsze), podczas gdy w latach 2013–2014 po 347 tys. Pod koniec poprzedniej dekady NBP systematycznie emitował po ponad 1 mln srebrnych monet rocznie. Były to jednak lata bańki na rynku kruszców.

NBP tłumaczy jednak, że mniejsza liczba tematów, które trafią na monety, nie jest reakcją na malejący popyt. „Plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2018 r. ma szczególny charakter z uwagi na obchodzoną rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. NBP skoncentrował się przede wszystkim na tematach związanych z obchodzoną rocznicą" – poinformowało w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe banku centralnego. Plan przewiduje m.in. emisję monety okolicznościowej o nominale 5 zł upamiętaniającej 100-lecie niepodległej Polski. Jej nakład może sięgnąć aż 38,4 mln sztuk. Dla porównania, w tym roku największy nakład monety to 1,2 mln. Nakłady większości monet kolekcjonerskich nie przekraczają zaś 25 tys. sztuk.

NBP zastrzega też możliwość wprowadzenia zmian w planie emisji wartości kolekcjonerskich, „co w praktyce oznacza możliwość dodania do planu dodatkowych tematów". Z tej możliwości bank centralny regularnie korzysta. W sierpniu 2016 r. plan emisji na 2017 r. liczył 18 tematów, a nie 25. Nie figurowała w nim m.in. moneta z Mikołajem Kopernikiem, inaugurująca serię „Wielcy polscy ekonomiści". Jej pomysłodawcą jest prezes NBP Adam Glapiński, urzędujący od połowy ub.r. Na liście nie było również najnowszej emisji, czyli 10-złotówki upamiętniającej 70-lecie Kultury Paryskiej.