- Projekt  uzyskania autoryzacji był w ostatnich miesiącach kluczowy dla zarządu i spółki, angażował wszystkie jednostki organizacyjne i wymagał szeregu zmian o charakterze systemowym, regulacyjnym i organizacyjnym. Prace przygotowawcze i dostosowawcze prowadzone były jednak już od ponad dwóch lat. Z nieskrywaną satysfakcją mogę potwierdzić, że wniosek autoryzacyjny złożony został dziś w Komisji Nadzoru Finansowego – mówi Paweł Górecki, przewodniczący Rady Nadzorczej KDPW, wykonujący czynności prezesa KDPW.

Celem rozporządzenia CSDR jest ujednolicenie na poziomie europejskim wymogów dotyczących świadczenia usług przez centralne depozyty papierów wartościowych oraz usprawnienie rozrachunku papierów wartościowych, realizowane w szczególności poprzez harmonizację zasad rozrachunku stosowanych na rynkach europejskich. Regulacja określa także wymogi stawiane członkom organów zarządzających centralnym depozytem. Przepisy rozporządzenia obowiązują bezpośrednio w krajach członkowskich UE.

- W celu dostosowania do wymogów CSDR, Krajowy Depozyt przygotował i wdrożył pakiet zmian systemowych, które objęły kluczowe obszary funkcjonowania KDPW takie jak: systemy informatyczne KDPW, w szczególności w zakresie raportowania i gromadzenia danych, obsługę połączeń transgranicznych (tzw. linki FoP), obszar dyscypliny rozrachunku, obszar opłat i procesów kontrolingowych oraz obszar korporacyjny – mówi Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW.

- Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do procesu autoryzacji Krajowego Depozytu. Jako Grupa KDPW mamy już cenne doświadczenia związane z autoryzacją izby rozliczeniowej KDPW_CCP na gruncie unijnego rozporządzenia EMIR (dla rozliczeń w PLN oraz EUR), czy też uzyskanie rejestracji Repozytorium Transakcji w ESMA (Europejskim Organie Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym). W przypadku autoryzacji KDPW_CCP byliśmy trzecią w UE autoryzowaną izbą, a nasze repozytorium transakcji zostało zarejestrowane jako jedno z pierwszych czterech w Europie – dodaje Michał Stępniewski, członek zarządu KDPW.