Crowdfunding kusi również warszawską giełdę

Platforma Private Market ma być odpowiedzią GPW na coraz prężniej rozwijający się rynek finansowania społecznościowego. Poszerzona ma być także „tradycyjna" oferta produktowa.

Publikacja: 13.07.2018 05:00

Crowdfunding kusi również warszawską giełdę

Foto: Adobestock

Coraz prężniej rozwijający się rynek crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego, znalazł się na celowniku również warszawskiej giełdy. O tym, że GPW planuje zainteresowanie się nowymi obszarami rynku, wskazywano już w niedawno zaktualizowanej strategii giełdy.

Czytaj także: Romans GPW z crowdfundingiem

Prezes GPW Marek Dietl podczas czwartkowego #TweetUp, który odbył się w redakcji „Parkietu" i „Rzeczpospolitej", podał więcej szczegółów, w jaki sposób operator chce zaznaczyć swoją obecność na tym rynku.

Odkrywanie kart

– GPW planuje stworzenie Private Market, czyli specjalnej przestrzeni dla startupów, crowdfundingu i funduszy venture capital – wyjaśniał szef giełdy Marek Dietl. O ile samo zainteresowanie crowdfundingiem ze strony GPW nie jest niczym nowym, o tyle już pomysł tworzenia własnej platformy, która miałaby służyć łączeniu spółek poszukujących kapitału z inwestorami na rynku niepublicznym, może budzić pewne zdziwienie. Tym bardziej że nieco ponad rok temu GPW podpisała z platformą crowdfundingową Beesfund porozumienie o współpracy.

– Nie chcemy zastępować organizatorów crowdfundingu, a jedynie dostarczyć infrastrukturę, która umożliwi im bardziej transparentne organizowanie zbierania pieniędzy w tej formule. Crowdfunding jest dla mnie powrotem do źródeł giełd. Historycznie giełdy były mało regulowane i crowdfunding też jest najmniej regulowanym elementem rynku – wyjaśnia szef warszawskiego parkietu.

Jak dokładnie ma wyglądać działalność GPW w tym obszarze? – Chcemy zaoferować startupom dostęp do około 100 inwestorów, którzy zostaną wyłonieni w ramach preselekcji. Będą oni sprawdzeni przez nas pod kątem zarówno kompetencji, jak i możliwości inwestycyjnych. Stanie się to więc naturalna przestrzeń do ofert prywatnych. Chcemy także organizatorom crowdfundingu dać możliwość korzystania z naszej infrastruktury, zarówno technologicznej, jak i organizacyjnej. Tym, którzy będą korzystali z naszej platformy, zapewnimy też ograniczony obrót wtórny w oparciu o technologię blockchain – precyzuje szef GPW.

Wygląda więc na to, że GPW chce uszczknąć również dla siebie część coraz większego, crowdfundingowego tortu. Wartość tego rynku szacowana jest na ponad 0,5 mld zł, czyli 2,5 razy więcej niż w 2017 r.

Giełdowe nowości

Przedstawiciele GPW zapowiadają jednak, że nie zapomną także o „tradycyjnym" biznesie. Rozszerzona ma zostać m.in. oferta produktowa warszawskiego parkietu. Niewykluczone, że na GPW w obrocie pojawią się kolejne fundusze typu ETF. Kolejne zarządy giełdy robią przymiarki do tych instrumentów (muszą one posiadać emitenta), ale od wielu lat w obrocie są jedynie fundusze ETF na indeksy WIG20, DAX oraz S&P 500. Marek Dietl nie ukrywa, że liczy na poszerzenie oferty produktowej GPW w tym zakresie.

W planach jest także poszerzenie palety instrumentów dostępnych na rynku pochodnych. Podczas prezentacji zaktualizowanej strategii przedstawiciele GPW sygnalizowali m.in. wprowadzenie kolejnych kontraktów na akcje. Wiele wskazuje, że na tym się nie skończy. GPW chce uatrakcyjnić również ofertę kontraktów indeksowych. Pochodnych może doczekać się sWIG80.

Finanse
NIK uderza, KNF się broni. Osądzenia winnych w sprawie GetBacku brak
Finanse
GetBack: NIK uderza, KNF się broni, a wskazania i osądzenia winnych wciąż brak
Finanse
Ani słowa o podatku Belki i zmianach w IKE i IKZE
Finanse
Poniedziałek na rynku: Przecena XTB, przesunięcie ceł, podatek Belki bez zmian
Finanse
Premier na GPW. Czy będą zmiany w podatku Belki?
Finanse
Wrze na GPW. Były członek zarządu zapowiada pozew wobec giełdy