Niewątpliwie po kryzysie finansowym podkreślała to doktryna „too big to fail" (zbyt duży, by upaść), która z biegiem czasu oraz w kontekście występującego ryzyka systemowego ewoluowała w podejście „too connected to be allowed to fail" (zbyt powiązany, by upaść). Koncepcja ta odgrywa fundamentalną rolę szczególnie w czasach, gdy dominującą strukturą właścicielską w bankach stają się inwestorzy zagraniczni.
Sektor bankowy w państwach Europy Centralnej, mimo że budowany od podstaw w okresie transformacji ustrojowo-gospodarczej, stanowi dziś integralną część globalnego sektora finansowego. Jedną z płaszczyzn integrujących banki z tej części Europy z ogólnoświatowym systemem finansowym są powiązania kapitałowe i wynikające z nich zasady ładu korporacyjnego. W rezultacie wpływ ładu korporacyjnego na funkcjonowanie sektora bankowego jest przedmiotem analiz coraz większej liczby prac akademickich. Wynika to również z przemian własnościowych zachodzących w instytucjach finansowych na poziomie regionalnym.
Za przykład można podać polski sektor bankowy, w którym obserwuje się stopniowy wzrost zaangażowania kapitału krajowego powiązanego z instytucjami państwowymi. Z danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że udział banków kontrolowanych przez inwestorów krajowych wzrósł na przestrzeni lat 2014–2017 z 39 do 55 proc. Opublikowane dotychczas prace akademickie potwierdzają wpływ akcjonariatu na podejmowane w bankach ryzyko i prowadzoną działalność kredytową, a w konsekwencji również na uzyskiwaną dochodowość. Analiza historycznych zależności może stanowić punkt wyjścia do prognozowania efektów obserwowanych obecnie zmian własnościowych w sektorze bankowym.
Przeprowadzona analiza wykazała, że banki z największym udziałowcem będącym również bankiem uzyskują przeciętnie wyższą rentowność. Szczególnie jest to zauważalne dla rentowności kapitałów własnych, gdzie przeciętna nadwyżka wynosi 2,35 proc. Może to oznaczać, że banki uzależnione kapitałowo od innego banku sprawniej funkcjonują w zakresie działalności prowizyjnej lub osiągają relatywnie większe oszczędności kosztowe w działalności operacyjnej.
Stosując podział na banki z największym udziałowcem krajowym i zagranicznym, ustalono, że pierwsze z nich cechują się niższą rentownością operacyjną aktywów (-0,24 proc.), rentownością netto aktywów (-0,21 proc.) oraz rentownością kapitałów własnych (-2,07 proc.). Jednakże, włączając do analizy kryterium wielkości, potwierdzono tę obserwację tylko w dużych podmiotach – dla 30 proc. banków o największej sumie bilansowej. W przypadku najmniejszych podmiotów (najmniejsze 20 proc.) banki o kapitale zagranicznym cechują się przeciętnie niższą dochodowością.