Maciej Trybuchowski, prezes KDPW, Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, oraz Wiesław Rozłucki, pierwszy szef GPW, zgodnie podkreślają, że przyjęcie strategii rozwoju rynku kapitałowego jest krokiem w dobrą stronę. Teraz czas wprowadzić ją w życie.
Po wielu latach oczekiwania rynek kapitałowy w końcu doczekał się swojej strategii. Ta ma szansę tchnąć w rynek nowe życie. Eksperci ostrzegają jednak, że jej realizacja może być jeszcze trudniejszym procesem niż samo jej napisanie.
Wszystkie ręce na pokład
– Przyjęcie strategii jest krokiem w dobrą stronę. Uczestnicy rynku długo na nią czekali. Aby jednak przyniosła ona oczekiwane efekty, musi być w sposób odważny i zdecydowany realizowana. Realizacja strategii jest bowiem trudniejsza od jej napisania – mówi Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW.
Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, podkreśla jednak, że już sam fakt, że strategia została stworzona i przyjęta przez rząd, może świadczyć o tym, że rynek kapitałowy nie został pozostawiony sam sobie. – Rynek kapitałowy ma kluczowe znaczenie dla finansowania rozwoju gospodarczego wspierającego innowacje, kreującego specjalistyczne miejsca pracy i wpływającego na efektywne wykorzystanie potencjału kraju. Przyjęcie przez rząd strategii rozwoju rynku kapitałowego to jasny sygnał, że rynek kapitałowy został uznany za jeden z kluczowych czynników wpływających na rozwój naszego kraju – mówi Maciej Trybuchowski. – Rozwiązania przedstawione w dokumencie będą bez wątpienia sprzyjały odbudowywaniu zaufania do rynku, którego deficyt jest jednym z głównych czynników jego obecnej kondycji – dodaje szef KDPW.
Jak mówił w środowym „Parkiecie" minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, strategia zakłada 90 działań, które mają przyczynić się do rozwoju rynku. Wśród nich są m.in. podatkowa kompensacja zysków i strat dla inwestycji w fundusze inwestycyjne, obniżenie do 9 proc. podatku od dywidend w przypadku inwestycji długoterminowych, ustanowienie w prawie nowego funduszu inwestycyjnego, który byłby bardziej zrozumiały z punktu widzenia inwestorów zagranicznych, usprawnienie procedur administracyjnych m.in. związanych z wejściem na giełdę, zachęty podatkowe dla emitentów. Poruszona ma być także kwestia tzw. gold platingu (zbyt gorliwego stosowania przepisów – red.).