W związku z nowelizacją wprowadzoną ustawą 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 13 października 2022 r., do polskiego porządku prawnego została wprowadzona business judgement rule, czyli zasada biznesowej oceny sytuacji odnosząca się do zasad odpowiedzialności członków organów spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Pomimo upływu czasu od wejścia w życie nowych przepisów, problem dalej może budzić pewne kontrowersje.
W przypadku spółki akcyjnej zgodnie z art. 483 § 1 kodeksu spółek handlowych członek zarządu, rady nadzorczej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółki, chyba że nie ponosi winy. Analogiczne rozwiązanie zostało przewidziane w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 293 KSH).
Powyższa nowelizacja wprowadziła nowy przepis, tj. art. 483 § 3 KSH, zgodnie z którym członek zarządu, rady nadzorczej oraz likwidator nie narusza obowiązku dołożenia staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności, jeżeli postępując w sposób lojalny wobec spółki, działa w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego, w tym na podstawie informacji, analiz i opinii, które powinny być w danych okolicznościach uwzględnione przy dokonywaniu starannej oceny. Analogiczne rozwiązanie zostało przewidziane w przypadku spółki z o.o. (art. 293 § 3 KSH).
Należy zauważyć, że powyższe rozwiązanie zostało wprowadzone wcześniej w stosunku do prostej spółki akcyjnej (PSA), która co do zasady jest przeznaczona dla innowacyjnych przedsięwzięć typu start-upy. Nowelizacja wprowadzająca PSA do polskiego porządku prawnego weszła w życie 1 lipca 2021 r. na mocy ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Wobec powyższego konieczna okazała się harmonizacja przepisów dotyczących pozostałych spółek kapitałowych, tj. spółki z o.o. i akcyjnej, w ramach których taka regulacja nie była wcześniej przewidziana.
U podstaw wprowadzenia business judgement rule stało to, że dostrzeżono, iż decyzje podejmowane przez zarządzających podejmowane są częstokroć w warunkach ryzyka, co może oznaczać, że ex post dane przedsięwzięcie okaże się błędne lub nierentowne. W orzecznictwie problematyczne były sytuacje, gdy co prawda nie doszło do naruszenia normy prawnej przez członka organu, lecz finalnie spółce została wyrządzona szkoda. Stąd wyrażany był postulat odwołania się do dorobku anglosaskiego w tej mierze.