Regulacje te obowiązują od tego roku, a zostały wprowadzone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego 18 czerwca 2020 r. Rozporządzenie wprowadza system klasyfikacji działalności zrównoważonej środowiskowo, a także nakłada nowe obowiązki ujawnień i raportowania określonych informacji. W ramach działalności środowiskowej identyfikuje się sześć celów, m.in. łagodzenie i dostosowanie do zmian klimatu, zrównoważone użytkowanie oraz ochrona zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola oraz ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i ekosystemów.
Przedstawiciele władz unijnych podkreślają, że rozporządzenie wpisuje się w unijny plan działania na rzecz finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Jego celem jest przekierowanie przepływów kapitałowych w kierunku zrównoważonych inwestycji w celu osiągnięcia zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu, zarządzania ryzykiem finansowym wynikającym ze zmiany klimatu, degradacji środowiska i problemów społecznych, a także wspierania przejrzystości i długoterminowości w działalności finansowej i gospodarczej. Ponadto regulacje te pozwalają uczestnikom rynku unijnego i konsumentom wspólnie zrozumieć, jaką działalność gospodarczą można jednoznacznie uznać za zrównoważoną środowiskowo, oraz chronią prywatnych inwestorów i konsumentów przed ryzykiem greenwashingu. To wszystko powinno więc prowadzić do ułatwienia inwestycji w faktycznie zielone projekty oraz wspierać w ukierunkowaniu przepływów kapitału na zrównoważone inwestycje.
Mimo że regulacje te obowiązują od tego roku, a faktyczne ich rezultaty będą widoczne dopiero w latach kolejnych, to już teraz powstają analizy, których celem jest ocena skuteczności inwestycji w podmioty zgodne z taksonomią.
Jednym z takich projektów jest skonstruowany w ostatnim czasie przez bank inwestycyjny Goldman Sachs indeks obejmujący spółki spełniające określone wymogi taksonomii.
Przy konstrukcji indeksu pod uwagę wzięto ponad 7 tysięcy podmiotów, z których wybrano 51 spółek spełniających wymogi taksonomii na poziomie 33 proc. Następnie portfel indeksu został ograniczony do najpłynniejszych spółek, a limit wagi największych emitentów został ograniczony do 4 proc. Dla tak zdefiniowanego portfela przeliczono wartości indeksu za ostatnie cztery lata.