Co ciekawe, spostrzeżenie to odnosi się głównie do osób, które komentują wydarzenia gospodarcze, nie będąc ekonomistami. Ekonomistom takie wpadki zdarzają się rzadko. Część dziennikarze, którzy komentują wydarzenia gospodarcze, problematykę ekonomiczną zna z osłuchania, z gazet czy książek i ich dociekliwe, często zdroworozsądkowe podejście do spraw stanowi zaletę. Dzięki temu potrafią zadać profesjonaliście pytanie, które zmusza do wyjaśniania czytelnikom lub słuchaczom elementarnych spraw.
Na początku października wśród gości programu radiowego nie znalazł się ani jeden ekonomista, było natomiast dwoje dziennikarzy piszących o gospodarce (teatrolog i absolwent dziennikarstwa) oraz inżynier specjalizujący się w analizowaniu rynków finansowych.
Tym razem przedmiotem zdziwienia dla tego grona była wiadomość, że Eurostat wypowiedział się w sprawie uwzględniania tzw. nielegalnej szarej sfery w obliczeniach PKB. Trzeba przyznać, że gości radia podprowadził „PB”, robiąc z tego sensację na pierwszą stronę gazety. Uczestnicy audycji ostro pociągnęli temat. Tymczasem sprawa jest znana od kilkunastu lat – Polska jest zobowiązana do stosowania metodologii rachunków narodowych uzgodnionej w ramach systemu ONZ, a niektóre kraje Unii Europejskiej już takie obliczenia przeprowadzają.
Problem wziął się z nieznajomości zasad rachunkowości narodowej i koncepcji wartości nowo wytworzonej, zwanej też wartością dodaną, czyli podstawowej części produktu krajowego brutto. Przypuszczam, że tę najważniejszą dziedzinę statystyki gospodarczej naprawdę dobrze rozumie i zna w Polsce kilkadziesiąt osób. W głowach wielu ludzi pokutuje jeszcze niemający zastosowania w gospodarce rynkowej podział na pracę produkcyjną i nieprodukcyjną.
Nie czas i miejsce na wykład, trzeba jednak wspomnieć, że PKB to z jednej strony wytwarzanie, z drugiej podział, a z trzeciej dochody. Wszystkie trzy strony PKB muszą być sobie równe. Jeżeli w rachunkach pomijamy, na przykład, wartość przemyconego alkoholu lub przemyconych papierosów (element nielegalnej szarej strefy), które trafiły na rynek i były przedmiotem obrotu towarowego, to rachunek jest obciążony błędem.