Rośnie rola rady nadzorczej

Dzisiaj opinie, że zbiór dobrych praktyk adresowanych do spółek giełdowych to nikomu niepotrzebna nadregulacja, adresowana do bardziej rozwiniętych rynków i dużych spółek wyposażonych w zastępy prawników, należą do mniejszości.

Publikacja: 23.11.2015 05:00

Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów, GPW

Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów, GPW

Foto: Archiwum

Zasady ładu korporacyjnego adresowane do spółek giełdowych mają się przyczyniać do budowania konkretnej wartości dla akcjonariuszy, wyrażającej się nie tylko we wzmocnieniu praw korporacyjnych, lepszej przejrzystości i dostępności informacji o przedsiębiorstwie, lecz przede wszystkim w realnym wzroście jego wartości rynkowej. Ład korporacyjny wpływa na wizerunek spółki giełdowej i poziom zaufania w relacjach z interesariuszami, a przez to wzmacnia konkurencyjność rynku publicznego.

Pierwszy zbiór dobrych praktyk adresowanych do spółek notowanych na warszawskiej giełdzie powstał w 2002 r. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zmieniało się otoczenie prawne, a wraz z kolejnymi kryzysami finansowymi w obszarze corporate governance pojawiały się nowe problemy i nabierały znaczenia nowe koncepcje. To wszystko oddziaływało na kształt dobrych praktyk spółek notowanych na GPW, ich treść kilkakrotnie podlegała zmianom.

Pozostało jeszcze 85% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Felietony
Ten rok powinien przynieść spadek rentowności
Felietony
Droga do różnorodności
Felietony
Atrakcyjność inwestycyjna krajów azjatyckich
Felietony
Dlaczego łańcuchy dostaw mogą być zmorą dyrektora finansowego?
Felietony
Obowiązek, moda czy nowy język biznesu?
Felietony
Polska jedną z najbardziej atrakcyjnych