Już od stycznia mają zacząć obowiązywać w Polsce zasady wynikające z pakietu MiFID II/MiFIR., w związku z czym warto zastanowić się nad działaniami, które będą niezbędne do ich wdrożenia. Jednym z nich będzie odpowiednie ukształtowanie zasad wynagradzania.
Wadliwe działanie podmiotów z sektora finansowego postrzegane jest jako jedna z przyczyn kryzysu finansowego z 2008 r. Zarzuty w równym stopniu dotyczyły banków, firm inwestycyjnych oraz innych uczestników rynku. Podnoszono, że dążąc do maksymalizacji zysku, niejednokrotnie ignorowano interesy klientów. W opinii niektórych ekspertów ofiarami takich działań stali się przede wszystkim konsumenci, którym brakowało profesjonalnej wiedzy niezbędnej do prawidłowej oceny oferowanych im produktów. W efekcie podejmowane były błędne decyzje, które narażały indywidualne osoby na ryzyko utraty ich oszczędności.
Powyższy trend potęgowało zachowanie pracowników zaangażowanych w sprzedaż produktów. Ponieważ obowiązujące ich zasady wynagradzania promowały jak najwyższą sprzedaż, występowały silne pokusy do „agresywnego" oferowania klientom produktów zapewniających największą stopę zysku dla sprzedawcy. W efekcie sprzedawcy, często zajmujący stanowiska o nazwie „doradca klienta", przedstawiając produkty, pomijali lub niedostatecznie podkreślali związane z nimi ryzyko. W rezultacie wielu indywidualnych inwestorów było zaskoczonych wybuchem kryzysu oraz jego skutkami.
W celu przeciwdziałania takim zjawiskom podjęte zostały liczne działania legislacyjne. Ich wspólnym mianownikiem było zwiększenie stabilności sektora oraz bezpieczeństwa jego uczestników, w tym poprzez ograniczenie swobody kształtowania zasad wynagradzania.
Powyższe prace zaowocowały m.in. stworzeniem wdrożonych już w Polsce dyrektyw CRD IV (dla sektora bankowego), AIFMD (dla tzw. alternatywnych funduszy inwestycyjnych) oraz UCITS V (dla otwartych funduszy inwestycyjnych). Niedługo do tych regulacji dołączy dyrektywa MiFID II. Zasady z niej wynikające będą dotyczyły przede wszystkim firm inwestycyjnych świadczących usługi maklerskie. Projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw, która ma zaimplementować dyrektywę do polskiego porządku prawnego, znajduje się wciąż na etapie opiniowania. Planowane jest, że wynikające z tego projektu zmiany wejdą w życie już w styczniu 2018 r.