Zabawa czasem

Daje się czasami przewidzieć teoretyczny moment, kiedy rynek zmieni kierunek, ale nie da się tego czynić w sposób ciągły

Publikacja: 08.11.2017 03:43

Zabawa czasem

Zbyt odważnym stwierdzeniem byłoby takie, iż wszyscy analitycy unikają odpowiedzi na pytania, w których pojawia się zaimek KIEDY. Wówczas na końcu zdania pojawia się znak zapytania, który ma na celu zmusić rozmówcę do podania jednej konkretnej daty czy też kilku okienek w gregoriańskim kalendarzu. Z jednej strony przysłowiowy Kowalski pyta ekonomistę, kiedy ma sprzedać swoje akcje, co jest oczywiście naturalną czynnością każdego inwestora dbającego o swój kapitał. Z drugiej zaś stara się przerzucić odpowiedzialność za swoje decyzje na oczytanego magistra znającego Keynesa i Smitha lepiej niż siebie samego.

Jak wiadomo, nie ma źle postawionych pytań – są jedynie złe odpowiedzi, dlatego też każdy ekonomista swoją wypowiedź zaczyna od słów: „To zależy". Tego typu określenie wpajane jest studentom nauk społecznych, do których należy ekonomia czy finanse i bankowość, tylko po to, aby już na początku ciekawej dysputy powiedzieć w delikatny sposób, iż tak naprawdę to dokładnie nie wiadomo, kiedy... Czyli co, cztery–pięć lat spędzonych nad podręcznikami i w towarzystwie uczonych okazało się nieefektywnych?

Niektórzy spędzili nawet po sześć czy siedem lat na uczelni, w przekonaniu, że powtarzanie roku pomoże im w rozwikłaniu zagadki dotyczącej CZASU. Rewolucja przemysłowa związana z półprzewodnikami oraz obalenie newtonowskiej fizyki przez probabilistyczną fizykę kwantową także nie pomogło w odpowiedzi na nurtujące wszystkich inwestorów pytanie: KIEDY? O ile Dirac, Bohr, Planc czy Schroedinger mogli uciec od zmiennej czasowej, o tyle nie mogą tego zrobić gracze giełdowi, którzy kupując akcje, z góry planują ich sprzedaż.

Dla każdego inwestora, oprócz stopy zwrotu, liczy się czas trwania inwestycji. To znów oznacza, że aby zająć się w sposób efektywny zarabianiem pieniędzy na giełdzie, należałoby podjąć wyzwanie, którym jest rozwikłanie zagadki czasowej. W zasobach analizy technicznej nie brakuje koncepcji związanych z wyznaczaniem przyszłych punktów zwrotnych na osi OX, niemniej są to metody zbyt nieprecyzyjne, aby można było położyć pod nie pieniądze. Owszem, daje się czasami przewidzieć teoretyczny moment, w którym rynek zmieni kierunek, jednak nie da się tego czynić w sposób ciągły!

Do kluczowych praw, jakimi rządzi się giełda, należy prawo zmienności mówiące, że jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Z praktycznego punktu widzenia zna to każdy Kowalski mający akcje na rachunku maklerskim, który śledząc notowania giełdowe, wreszcie dochodzi do wniosku, że wie, co za chwilę zrobi rynek. Kiedy już trend staje się czytelny a zmiany cen są regularne, wówczas dochodzi do przewrotu, po którym dotychczasowe zasady przestają obowiązywać.

Konkluzja jest taka, iż konkretnej odpowiedzi na pytanie o CZAS nie da się udzielić. Nie oznacza to jednak, że wysiłek włożony w analizę zmiennej „t" jest nadaremny. Oprócz arcyciekawej metody zwanej ermanometrią istnieją także takie koncepcje, jak teoria Bennera-Fibonacciego czy też okienka Carolana. O ile w przypadku tej drugiej trzonem jest kalendarz spiralny, o tyle w przypadku tej pierwszej sercem jest prosta sekwencja dająca się zapisać w postaci dwóch ciągów liczb: 8-9-10 oraz 16-18-20. Pierwszy ciąg opisuje rozkład szczytów, drugi dołków. Biorąc na warsztat początek cyklu, czyli 1902 r., kolejny szczyt wypada w 1910 r., następny dziewięć lat później, czyli w 1919 r., zaś kolejny dziesięć lat później – 1929 r. Od tej daty cykl się ponawia, czyli należy odmierzyć osiem lat do kolejnego ekstremum (1929 + 8 = 1937) itd. W efekcie takie szczyty jak w 2000 czy 2010 r. zostały przewidziane wiele dekad wcześniej i jeżeli chciałoby się zadać pytanie, kiedy wypadnie następne apogeum, to wg Bennera będzie to 2018 r.

A dołek? O tym innym razem...

Felietony
Ulga dla kredytobiorców, niższe zyski oszczędzających
Felietony
Zmierzch zielonej „ściemy”
Felietony
Ożywianie relacji inwestorskich
Felietony
Gospodarka o obiegu zamkniętym – przewodnik inwestora
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Felietony
Pomoc państw Azji Wschodniej w odbudowie Ukrainy
Felietony
W różnorodności siła