Już w 2009 r. do polskiego kodeksu spółek handlowych wprowadzono przepisy umożliwiające udział w walnych zgromadzeniach spółek akcyjnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej (art. 4065). Możliwość ta dotyczyła zarówno spółek akcyjnych publicznych, jak i prywatnych. Odbywanie posiedzeń i podejmowanie uchwał za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość jest także od dawna dopuszczalne w radach nadzorczych zarówno spółek akcyjnych, jak i tych z ograniczoną odpowiedzialnością. Okrągłe dziesięć lat na podobną możliwość, którą dała dopiero nowelizacja zmieniająca k.s.h. z dniem 3 września br., musieli czekać właściciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Można śmiało stwierdzić, że nowelizacja ta wprowadziła zgromadzenia wspólników spółek z o.o. w XXI wiek.
Zgodnie z brzmieniem dodanego do k.s.h. art. 2341 umowa spółki może dopuszczać udział wspólników w zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności transmisję obrad zgromadzenia wspólników w czasie rzeczywistym, dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której wspólnicy mogą wypowiadać się w toku obrad zgromadzenia wspólników, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad zgromadzenia wspólników, lub wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed zgromadzeniem wspólników lub w jego toku.
Kształt regulacji umożliwiającej odbywanie się zgromadzeń w spółkach z o.o. za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość jest zasadniczo tożsamy ze wspomnianymi na wstępie przepisami dotyczącymi udziału w walnych zgromadzeniach spółek akcyjnych, w związku z czym interpretacje i stanowiska doktryny powstałe na gruncie art. 4065 k.s.h. będą wskazówką interpretacyjną dla wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Należy jednak zauważyć, że stworzona przez ustawodawcę w k.s.h. możliwość nie oznacza, że wspólnicy obecnie funkcjonujących spółek z o.o. będą mogli automatycznie odbyć najbliższe zwyczajne roczne zgromadzenie wspólników lub zgromadzenie nadzwyczajne np. w formie wideokonferencji. Podstawową zasadą rządzącą elektronicznymi zgromadzeniami wspólników (identycznie jak w przypadku walnych zgromadzeń) jest wprowadzenie takiej możliwości i szczegółowe doprecyzowanie procedury w umowie spółki. Z tej przyczyny właściciele już funkcjonujących spółek zainteresowani skorzystaniem z możliwości odbywania zgromadzeń za pośrednictwem środków elektronicznego porozumiewania się na odległość powinni zawczasu podjąć odpowiednie działania zmierzające do wprowadzenia do umów ich spółek zapisów dających taką możliwość, jednocześnie ustalając szczegółową treść postanowień umowy spółki w sposób najbardziej im odpowiadający i dostosowany do specyfiki działania danej spółki.
Należy podkreślić, że polski ustawodawca przyjął otwarty katalog form, w jakich może odbywać się elektroniczne zgromadzenie, posługując się w art. 2341 k.s.h. zwrotem „w szczególności" i wymieniając jedynie przykładowe formy elektronicznego udziału wspólników w zgromadzeniu. Zgodnie z treścią uzasadnienia projektu ustawy „materia ta należy do swobody umów i wspólnicy mogą w granicach przewidzianych prawem korzystać z takich środków technicznych, jakie zostaną przez nich określone w statucie spółki". Decydujące znaczenie będzie miała zatem w tym zakresie wola wspólników, która powinna zostać precyzyjnie wyrażona w umowie spółki. Dlatego niezwykle ważne jest profesjonalne i niepozostawiające wątpliwości interpretacyjnych sformułowanie zapisów w umowie spółki oraz ewentualnie w regulaminie zgromadzenia wspólników.