Według raportu organizacji analizujących rynek inwestycji zrównoważonych w październiku globalne inwestycje w fundusze aktywne i pasywne typu ESG wyniosły 25 mld dolarów, co jest najwyższym wynikiem miesięcznym w tym roku. Pod względem regionów dominują inwestorzy z Europy, Japonii, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Do tego typu inwestycji próbuje zachęcić lokalnych mieszkańców również giełda w Tel Awiwie (TASE), która poinformowała o uruchomieniu z początkiem grudnia indeksu spółek dbających o klimat.
Indeks TA-125 Fossile-Fuel-Free Climate (FFFC) obejmie firmy wchodzące w skład indeksu TA-125, a więc największe i najbardziej płynne spółki notowane na tym rynku. Zgodnie z przyjętymi założeniami uczestnikami indeksu nie mogą być spółki biorące udział w procesie produkcji paliw kopalnych. Klasyfikacja takich podmiotów jest prowadzona zgodnie z międzynarodowymi standardami oraz wytycznymi izraelskich organizacji ekologicznych. Do pierwszej grupy podmiotów niedopuszczanych do indeksu są firmy zajmujące się poszukiwaniem, produkcją, transportem, magazynowaniem i rafinacją paliw kopalnych (gaz, węgiel, ropa naftowa, łupki bitumiczne i ich pochodne). Druga grupa to spółki związane z budową i eksploatacją elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne do wytwarzania energii elektrycznej. W trzeciej grupie znajdują się firmy, których głównym celem jest finansowanie podmiotu zajmującego się paliwami kopalnymi lub otrzymywanie korzyści od podmiotu zajmującego się paliwami kopalnymi. Wreszcie ostatnia kategoria obejmuje korporacje – akcjonariuszy kontrolujących inne podmioty zaangażowane w produkcję paliw kopalnych. Skład indeksu będzie aktualizowany raz do roku, zaś udział największych spółek w jego portfelu będzie ograniczony do 5 proc.
Zgodnie z intencją TASE uruchomienie nowego indeksu wynika z rosnącego globalnego zapotrzebowania na inwestycje środowiskowe oraz ze strategii giełdy polegającej na rozszerzaniu i dywersyfikacji możliwości inwestycyjnych. Działania te są również odpowiedzią na decyzje rządowe, które mają na celu zatrzymanie globalnego ocieplenia do 2030 r. Przedstawiciele TASE zauważają, że to rynek kapitałowy powinien wywoływać zmiany środowiskowe i społeczne, które mają wpływ na całe nasze życie, przede wszystkim w kontekście potrzeb zgłaszanych przez osoby młode, tzw. milenialsów. Dzięki temu oferta giełdy może być dostosowana do ich potrzeb.
Wartości nowego indeksu zostały przeliczone wstecz za ostatnich pięć lat. Z przeprowadzonych symulacji wynika, że stopa zwrotu TA-125 FFFC od listopada 2019 r. wyniosła 12 proc., w ciągu trzech ostatnich lat było to 63 proc., zaś w ciągu pięciu lat indeks ten wzrósł o 211 proc. W każdym z tych okresów wynik nowego wskaźnika był lepszy niż stopy zwrotu osiągane przez indeks szerokiego rynku spółek izraelskich. To na pewno dobry prognostyk na przyszłość, jeśli chodzi o tworzenie na podstawie nowego indeksu produktów inwestycyjnych, takich jak wspomniane już fundusze pasywne i aktywne czy cieszące się dużym powodzeniem w Izraelu fundusze ETF.