Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 16:08 Publikacja: 01.08.2022 21:00
Foto: Adobestock
Niemal dwukrotnie wzrósł udział transakcji opierających się na aspektach ESG – wynika z analizy KPMG na temat transakcji w sektorze dóbr konsumpcyjnych przeprowadzonych w latach 2017–2019. Z kolei mnożniki transakcyjne na poziomie EV/EBIT (stosunek wartości przedsiębiorstwa do zysku operacyjnego) były o około 15 proc. wyższe tam, gdzie podstawą był zrównoważony rozwój.
– Spółki, które nie wdrożą i nie będą raportować kwestii związanych z ESG lub nie zrobią tego w pełni, będą postrzegane przez inwestorów jako charakteryzujące się wyższym poziomem ryzyka. Wyższy poziom ryzyka oznacza wyższą stopę dyskonta, która finalnie będzie skutkowała niższą wyceną – przestrzega Tomasz Wiśniewski, szef zespołu wycen w KPMG w Polsce i CEE.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dla wielu podmiotów, z którymi rozmawiamy, kwestie ESG są ważne dla właściciela, inwestora, pracowników, kontrahentów czy instytucji finansowych. Czasami są wpisywane w zamówienia, przetargi – mówi Łukasz Głuch, partner PwC Polska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Aż o 80 proc. zmniejszy się liczba firm objętych regulacjami unijnej dyrektywy CSRD, których zasięg zostanie ograniczony do największych przedsiębiorstw.
61 proc. objętych obowiązkiem raportowania przedsiębiorstw w Polsce spełnia wymogi dyrektywy CSRD, a kolejne 31 proc. deklaruje, że zrobi to w ciągu roku. Najczęściej narzekają na wysokie koszty związane z wdrażaniem nowych standardów.
Oprócz korzyści i szans, wynikających z wdrażania europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, firmy dostrzegają istotne koszty i zagrożenia. Niektóre uważają nawet, że dziś te drugie przewyższają pierwsze.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Giełdowe spółki narzekają przede wszystkim na trudności w pozyskaniu danych dotyczących emisji CO2. Dużym wyzwaniem jest też brak praktyk rynkowych w zakresie ESG oraz ogrom niezbędnych do pozyskania informacji.
Praktycznie wszyscy inwestorzy wykorzystują informacje niefinansowe. Ponad trzy czwarte z nich uważa, że firmy nie przekazują im wystarczająco dokładnych danych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas