Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nie dłużej niż za rok polski rząd planuje uzyskanie zgody na pomoc publiczną Komisji Europejskiej (KE) dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w technologii amerykańskiej.
Jak informuje nas resort klimatu i środowiska, od września 2023 r. prowadzone są rozmowy pre-notyfikacyjne z KE. – Harmonogram współpracy w zakresie mechanizmu wsparcia projektu budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu realizowanego przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zakłada uzyskanie decyzji KE na udzielenie pomocy publicznej na przełomie roku 2024/2025 – informuje nas ministerstwo. Zgoda jest konieczna, bo inaczej nie będzie możliwe dalsze dofinansowanie spółki PEJ, będącej inwestorem. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 100 mld zł.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polska spółka Synthos Green Energy (SGE) podpisała porozumienie z słowackim operatorem elektrowni jądrowych Slovenske Elektrárne. Porozumienie dotyczy o współpracy przy wdrażaniu SMR-ów w Europie Centralnej. Spółka Michała Sołowowa podpisała także porozumienie z państwowym węgierskim Hunatomem dot. budowy na Węgrzech reaktorów BWRX-300.
Niejednokrotnie już pisałem o problemie braku różnorodności w kompozycji organów spółek giełdowych. Osoby zmęczone tym tematem chciałbym jednak uspokoić – poniższy tekst, choć zainspirowany procesem wdrażania dyrektywy Women on Boards, będzie o czymś innym, a mianowicie o stanowieniu prawa.
W ciągu pięciu lat rząd ma zainwestować 1,1 bln zł w nowe moce, w tym OZE, a także sieci przesyłowe i termomodernizację - wynika z Krajowego Planu Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r.
Operatorzy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych skrążą się na coraz większe problemy z przyłączaniem OZE. PSE i spółki wskazują na rozwiązania.
Wyniki testów na utratę wartości PGE przyniosły spore zmiany w wynikach spółki. Wyniki wskazują na utratę bilansowej wartości wybranych rzeczowych aktywów trwałych spółek grupy PGE.
Pakiet deregulacji energetyki nie wywoła rewolucji. Są jednak elementy, które mogą poprawić życie klientom i inwestorom. Najwięcej wątpliwości dotyczy zgody na rozwój małego OZE pod warunkiem konsumowania energii na miejscu.