Rynek mocy ma być dodatkowym bodźcem do zapewnienia wystarczających zasobów rezerw energii elektrycznej w Polsce. Jego funkcjonowanie rozpocznie się 1 stycznia 2021 r. Mogą w nim uczestniczyć nie tylko wytwórcy prądu, ale też odbiorcy oraz podmioty dysponujące magazynami energii. Odbiorcy otrzymywać będą wynagrodzenie za gotowość do zmniejszenia poboru energii przy krytycznych deficytach mocy (tzw. usługa DSR). Wynagrodzenie to mogłoby być mniej atrakcyjne, gdyby okresy zagrożenia występowały zbyt często. Jak jednak pokazują wyniki raportu KPMG, warunki wymagane do ogłaszania okresów zagrożenia pojawiają się niezwykle rzadko.

Firmy obawiały się, że nie będą w stanie podołać zobowiązaniom do redukcji zapotrzebowania, jeśli te będą pojawiały się zbyt często. Tymczasem - jak wskazują autorzy raportu - możliwości ogłoszenia okresów zagrożenia są ściśle regulowane, wcześniej muszą być wykorzystane wszelkie możliwości stwarzane przez rynek energii, co dodatkowo obniża prawdopodobieństwo częstych wezwań do redukcji. Zgodnie z raportem, w ciągu najbliższych kilku lat ryzyko to dalej będzie się zmniejszać. Potencjalne deficyty mocy mogą się pojawić dopiero po roku 2025. Dlatego atrakcyjność programów DSR wydaje się większa niż pierwotnie zakładano.

Na jakie korzyści mogą liczyć uczestnicy rynku mocy? – Szacujemy, że w zależności od opcji uczestnictwa podmioty biorące udział w programach DSR mogą zarobić od około 540 tys. do ponad 720 tys. zł za 1 MW redukcji w ciągu czterech lat. Kwota ostatecznie będzie zależała od tego, jakie dany podmiot ma ograniczenia, np. dotyczące maksymalnej liczby redukcji lub długości przywołań do redukcji – przewiduje Jacek Misiejuk, dyrektor zarządzający agregatora DSR Enel X.

W raporcie przedstawiono również wpływ zmian, jakie zajdą na rynku energii w latach 2021–2024, w szczególności w zakresie wielkości rezerw mocy. Według autorów możemy się spodziewać, że przyrost mocy wytwórczych będzie wyższy niż prognozowany wzrost zapotrzebowania. Opracowanie nie uwzględnia skutków pandemii koronawirusa, które obecnie są trudne do oszacowania. box