– Rynek zmienia się bardzo dynamicznie, a wraz z nim zmieniają się oczekiwania związane z możliwymi zastosowaniami produktów parafinowych. Znacznie więcej niż w latach poprzednich oferujemy dziś produktów dopasowywanych do indywidualnych potrzeb klientów. Polwax systematycznie będzie rozwijał swoją bazę produktową, bazując na wiedzy własnych technologów i dopasowując się do rynkowych trendów – zapowiada Jacek Matracki, dyrektor handlowy Polwaksu, specjalizującego się w produkcji parafin i wosków.
Według międzynarodowych firm badawczych globalny rynek wosków, którego wartość w ubiegłym roku sięgnęła 11,1 mld dolarów, powinien rosnąć średniorocznie o około 3 proc., a do 2027 r. osiągnąć 13,8 mld dolarów. Polwax szacuje wartość krajowego rynku na poziomie 170–180 mln dolarów i przewiduje dalszy wzrost.
Nowe zastosowania
Eksperci Polwaksu wyjaśniają, że wzrost popytu na woski wynika głównie z właściwości produktu, takich jak wysoki połysk, nietoksyczność czy odporność chemiczna. – Do 2025 r. prawdopodobnie znacznie wzrośnie ilość wosku mineralnego ze względu na coraz większe zużycie tego produktu w detergentach, roztworach gumy, preparatach w aerozolu, klejach, środkach czyszczących stosowanych w gospodarstwie domowym, procesie wytwarzania opon i obróbki drewna – tłumaczy Matracki. – Oczywiście cały czas prowadzone są prace nad nowymi zastosowaniami parafin. Może się okazać, że popyt na parafiny przekroczy najśmielsze oczekiwania analityków. Świadczy o tym choćby kwestia wykorzystania jej w magazynach energii czy w budownictwie – dodaje.