To właśnie tego typu produkty były największymi bohaterami zeszłego roku. Inwestorzy, którzy ulokowali w nich oszczędności 12 miesięcy wcześniej, cieszyli się z dwucyfrowych zysków. Oczywiście świetnie zachowywały się także fundusze akcji, w tym polskich. Tutaj można było liczyć na stopy zwrotu rzędu około 35 proc., ale niewiele osób zdecydowało się partycypować w tych zyskach za pośrednictwem TFI.
Podstawą do wyliczeń naszego rankingu na najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych są całoroczne wyniki produktów oferowanych przez TFI. Pod uwagę bierzemy kilka głównych kategorii funduszy (akcji polskich, zagranicznych, mieszane, obligacji polskich, zagranicznych, surowców i PPK). Punktujemy po pięć najlepszych funduszy z każdej kategorii – fundusz numer jeden otrzymuje pięć punktów, numer dwa – cztery itd. Towarzystwo, które uzyska najwięcej punków, wygrywa. Zasady te są niezmienne od lat.
Nasz ranking za 2023 r. wygrywa TFI Allianz Polska, którego prezesem jest Robert Hörberg, i to do tego towarzystwa trafi statuetka Byka i Niedźwiedzia podczas gali 21 marca. Hörberg stoi na czele towarzystwa od 2015 r. TFI Allianz Polska ma bardzo szeroką ofertę produktów, zarówno autorskich, jak i działających w ramach międzynarodowej grupy. Jak jednak pokazuje zeszły rok, za liczbą podąża także jakość. Fundusze TFI Allianz otrzymały szczególnie dużo punktów w kategoriach dłużnych – polskich i zagranicznych, ale nie tylko. Także w bardziej ryzykownych strategiach inwestorzy mogli liczyć na jego zarządzających, np. w funduszach mieszanych czy surowców.
Na koniec zeszłego roku TFI Allianz miało w ramach funduszy rynku kapitałowego pod zarządzaniem blisko 18 mld zł wobec 14,5 mld zł na koniec grudnia 2022 r. Przypomnijmy, że w 2022 r. TFI Allianz wchłonęło Avivę TFI.
Ubiegłoroczna konkurencja o statuetkę Byka i Niedźwiedzia w powyższej kategorii była niezwykle zacięta, a TFI Allianz wyrwało ją niemal o włos. Na dwóch kolejnych miejscach z tym samym dorobkiem punktowym uplasowały się Generali Investments TFI oraz TFI PZU, czyli bezpośredni konkurenci. Fundusze obu tych towarzystw (podobnie jak Allianz) pojawiały się w czołówce niemal wszystkich grup funduszy w 2023 r., a to dowód na szerokie kompetencje zarządzających.