Reklama

Deweloperzy. Duże firmy na fali

Otoczenie rynkowe i dostęp do finansowania dłużnego wspierają budowniczych mieszkań z GPW.
Deweloperzy. Duże firmy na fali

Foto: Adobe Stock

– Po trudniejszym 2022 r. deweloperzy mieszkaniowi znów są na fali: „Bezpieczny kredyt” podnosi ceny, bo podaż nie nadąża za popytem, rynek obligacji otworzył się na dług nieskarbowy, a zarządzający funduszami polubili znowu branżę – mówi Tomasz Puzyrewicz, szef departamentu emisji obligacji w DM Navigator. – Obniżki stóp zadziałają jeszcze mocniej: fundusze dłużne zwiększą aktywa, bo inwestorzy będą odchodzić od lokat, nabywcy mieszkań zyskają tańszy pieniądz. Dodatkowo stawki najmu w największych miastach trzymają się mocno, więc nabywcy inwestycyjni dalej będą aktywni. Osłabianie złotego tym bardziej przyciągnie do inwestowania w nieruchomości – dodaje. Puzyrewicz zaznacza, że deweloperzy giełdowi odrobili lekcję: wytrzymali presję na obniżkę cen mieszkań, utrzymali banki ziemi i mocno się oddłużali. Firmy notowane na GPW mają przy tym znacznie lepszy dostęp do rynku długu – stąd można prognozować, że na obecną falę wzrostów łatwiej będzie wskoczyć im niż mniejszym, nienotowanym firmom spoza największych rynków.

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama