Według danych GUS w czerwcu deweloperzy ruszyli z budową 8,87 tys. mieszkań – to o 43 proc. mniej niż rok wcześniej, ale baza była bardzo wyśrubowana, czerwiec 2022 r. był najlepszym miesiącem z powodu wchodzącej w życie od lipca nowelizacji ustawy deweloperskiej. Wobec maja 2023 r., w czerwcu mieliśmy tylko lekki wzrost produkcji, o 2 proc. W całym półroczu firmy rozpoczęły budowę blisko 48 tys. lokali, o jedną trzecią mniej niż w mocnej inwestycyjnie (i podkręconej w czerwcu) I połowie ub.r. To jednocześnie o prawie 10 proc. więcej niż w II połowie 2022 r., kiedy deweloperzy cięli projekty w związku z paraliżem na rynku kredytów i spadkiem popytu.