Deweloperzy coraz bardziej zieloni

W centrum działań firm budujących osiedla i obiekty komercyjne znalazły się środowisko i człowiek. Dowodem są prestiżowe ekocertyfikaty.

Publikacja: 03.12.2020 05:00

Inwestycje biurowe firmy Skanska powstają zgodnie z wytycznymi najbardziej uznanych certyfikatów śro

Inwestycje biurowe firmy Skanska powstają zgodnie z wytycznymi najbardziej uznanych certyfikatów środowiskowych, takich jak LEED i WELL. Certyfikat WELL pierwszy w Polsce uzyskał warszawski biurowiec Spark C

Foto: materiały prasowe

Ludzie chcą mieszkać w przyjaznych środowisku domach, pracować w przyjaznych środowisku biurowcach, robić zakupy w ekosklepach. Zielone inwestycje przynoszą korzyści i ekonomiczne, i społeczne.

Energooszczędne budowanie wymusza restrykcyjne prawo. 1 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy o efektywności energetycznej nowo powstających budynków. Łączne zużycie energii ma być mniejsze niż dziś o 20 proc. Ostrzejsze wymagania będą dotyczyć dachów, okien i ścian. Budynki mają być niemal „zeroenergetyczne". To unijne zobowiązania.

Panele i szara woda

Na ekologię stawia Murapol, budujący osiedla w całej Polsce. Nikodem Iskra, prezes spółki, przyznaje, że coraz bardziej świadomi „ekologicznie" klienci oczekują innowacji, dzięki którym koszty utrzymania mieszkań będą niższe. Coraz bardziej liczy się aspekt środowiskowy. – We wszystkich realizowanych inwestycjach wdrażamy autorski system infrastruktury technicznej i instalacji Home Management System. Klienci mają możliwość wyposażenia lokali w smart home, narzędzie podnoszące komfort i bezpieczeństwo – tłumaczy. – To także oszczędności w eksploatacji mieszkania sięgające 23 proc. w skali roku.

Murapol oferuje też tzw. pakiet antysmogowy, który pozwala się cieszyć czystym powietrzem w mieszkaniu niezależnie od pory roku.

Jedno z najnowszych osiedli spółki – Murapol Dzieci Warszawy – zostanie wyposażone w tzw. pakiet eco – zaoferuje dodatkowo stacje do ładowania samochodów elektrycznych, stojaki na rowery czy energooszczędne oświetlenie.

Ekodeweloperem jest Grupa Skanska, której celem na poziomie korporacyjnym jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 50 proc. do 2030 r. i osiągnięcie zerowej emisji netto do 2045 r.

Izabela Kucharska, menedżer ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska, podkreśla, że firma stale poszerza „zakres proekologicznych rozwiązań". To m.in. zielone dachy, panele fotowoltaiczne, trzyszybowe okna, energooszczędne systemy LED w częściach wspólnych, windy z funkcją stand-by i systemem odzyskiwania energii. Efektywnie zarządzać energią z poziomu aplikacji pozwala system Apartme, a termostaty z cyfrowym sterowaniem umożliwiają określenie harmonogramów grzewczych i zarządzanie ogrzewaniem.

Wkrótce na osiedlach firmy pojawią się systemy rekuperacji i system odzyskiwania tzw. szarej wody. Artur Łeszczyński, menedżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska, zauważa, że nowoczesne, zielone rozwiązania przynoszą nabywcom zarówno niematerialne, jak i materialne korzyści. Do pierwszych zalicza poczucie świadomego i odpowiedzialnego wyboru. – Zielone rozwiązania przyczyniają się jednocześnie do mniejszego zużycia wody z sieci miejskiej i zrównoważonego korzystania z energii cieplnej i elektrycznej.

Skanska wykorzystuje do budowy wyłącznie nietoksyczne materiały, a jej inwestycje są zasilane energią ze źródeł odnawialnych. – Odpowiedzialnie zarządzamy także odpadami podczas budowy – podkreśla Artur Łeszczyński.

Budynki mieszkalne spółki są certyfikowane w systemie BREEAM. – Wiąże się to z koniecznością spełnienia na każdym etapie prac wielu wyśrubowanych norm jakościowych, pogrupowanych na dziesięć kryteriów. To zarządzanie placem budowy, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, ekologia i poszanowanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacyjność – wskazuje Łeszczyński. – Jeśli inwestycja przejdzie pozytywnie cały proces certyfikacji, kupujący mogą mieć pewność, że i mieszkanie, i całe osiedle, spełniają najwyższe normy jakościowe, obejmujące troskę o środowisko.

Perowskity, ekobeton

Inwestycje spółki biurowej Skanska powstają zgodnie z wytycznymi certyfikatów LEED i WELL. – Chcemy, aby nasze budynki funkcjonowały w zgodzie z naturą i człowiekiem – podkreśla Adam Targowski, menedżer ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska. – Dzięki zielonym i innowacyjnym rozwiązaniom jak np. antysmogowy beton czy perowskity, biurowce pozytywnie wpływają na człowieka i ograniczają negatywny wpływ na środowisko. Promujemy też alternatywne środki transportu, czego przykładem jest centrum współdzielonej mobilności City Hub, które powstało w Gdańsku przy inwestycji Wave. Nasze budynki są wyposażone w elektryczne punkty do ładowania samochodów, rowerów i hulajnóg.

Testowanie ogniw perowskitowych na biurowcu Spark w Warszawie Skanska rozpoczęła w 2018 r. we współpracy z firmą Saule Technologies. – Testy potwierdziły pełną integralność ogniw z fasadą. Perowskity zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet gdy promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem – tłumaczy Adam Targowski. – Ich zastosowanie nie jest więc ograniczone wyłącznie do dachu. To szczególnie ważne, bo np. powierzchnia fasady wielokrotnie przekracza powierzchnię dachu. Dążymy, aby wszystkie budynki zostały pokryte perowskitami.

Szarą i deszczową wodę firma wykorzystuje w łazienkach w biurowcach – np. Generation Park w Warszawie, Centrum Południe we Wrocławiu, Nowy Rynek w Poznaniu.

Zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa powstają biurowce Ghelamco. Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, podkreśla, że spełniają najwyższe standardy ekologiczne. – Stosujemy m.in. systemy z jednostkami VRV do ogrzewania i chłodzenia obiektu, energooszczędne oprawy LED sterowane ręcznie lub zdalnie (w przestrzeniach najmu podzielone na strefy), napędy regeneracyjne i inteligentne systemy sterowania PORT w windach, zautomatyzowane elektrozawory wyposażone w czujniki obecności użytkowników – wskazuje.

Firma stawia też na technologie pozwalające na magazynowanie i wykorzystanie wód opadowych. Od 2019 r. energia elektryczna dla budynków Ghelamco musi pochodzić z OZE. – Każdy ze sprzedawców ma obowiązek przedstawienia gwarancji jej pochodzenia ze źródeł odnawialnych, takich jak elektrownie wodne, lądowe i morskie farmy wiatrowe czy fotowoltaika – podkreśla Jarosław Zagórski.

Stosowana przez Ghelamco certyfikacja BREEAM ma odrębną kategorię dotyczącą efektywności energetycznej budynku (ENE 01). – Weryfikuje bilans energetyczny obiektu w odniesieniu do budynku referencyjnego – mówi dyrektor. – W 2010 r. nasza inwestycja Trinity Park III na stołecznym Służewcu jako pierwsza w Polsce otrzymała certyfikat BREEAM. Inny projekt w Warszawie, Wronia 31, otrzymał najwyższą ocenę w procesie certyfikacji – Outstanding.

Nowoczesne technologie (systemy wentylacji VAV, BMS, KNX, oświetlenie LED, odzysk ciepła) w biurowcach i budynkach mieszkalnych stosuje Vastint. – Aby zagwarantować niskie koszty eksploatacji i konserwacji przez cały okres życia obiektów, zwracamy uwagę także na „skorupę" budynków. Właściwe zaprojektowanie rozmiarów okien, izolacji, ochrony przeciwsłonecznej i unikanie mostków termicznych ma kluczowe znaczenie dla charakterystyki energetycznej – tłumaczy Ewa Łydkowska z Vastint. Podkreśla, że połączenie nowoczesnych technologii w inteligentny sposób może obniżyć koszty energii o 50 proc. lub więcej, zarówno w biurach, jak i budynkach mieszkalnych.

Dla budynków mieszkalnych Vastint stosuje certyfikaty LEED, dla biur – LEED, a wkrótce także WELL.

Z duchem czasu idzie Yareal Polska. Jacek Zengteler, dyrektor generalny spółki, mówi m.in. o gospodarce obiegu zamkniętego. – Przykładem jest 120 ton stopu aluminium o wyjątkowo niskim śladzie węglowym, które wykorzystaliśmy do budowy elewacji naszej flagowej inwestycji biurowej – Lixa – mówi dyrektor. – Fasada oddanego właśnie pierwszego budynku powstała z aluminium, które w 75 proc. pochodziło z recyklingu.

Na warszawskim Służewcu Yareal buduje kolejne osiedle – Pozytywny Mokotów – które będzie wyposażone we własną elektrownię słoneczną. Yareal inwestycje (biurowe i mieszkaniowe) certyfikuje w systemie BREEAM. – Nasza firma ma najwięcej w Polsce – osiem – certyfikatów dla wielorodzinnego budownictwa. To ponad jedna trzecia wszystkich certyfikatów dla osiedli w kraju – mówi dyrektor.

Dynamicznie rozwija się segment fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV). Ta ekologiczna technologia polega na zastąpieniu tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak pokrycia dachowe czy okna, elementami fotowoltaicznymi. Pozwala to nie tylko zmniejszyć koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w budynku, ale może też stanowić atrakcyjne uzupełnienie wizualne konstrukcji. Mamy w tym obszarze polskie akcenty. Przykładem może być firma ML System, która – zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020–2027 – należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Dysponuje już 13 patentami, a 5 jej zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

Niedawno w Warszawie powstał pierwszy sklep w sieci Żabka, który będzie w całości zasilany energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Mają się do tego przyczynić m.in. wbudowane w elewację sklepu panele fotowoltaiczne, wykorzystujące kropki kwantowe. Technologię tę dostarczył ML System. – Współpraca ML System i sieci sklepów Żabka to przykład synergii dwóch polskich firm, będących liderami w swoich branżach. Wspólnie udowodniliśmy, że fotowoltaika zintegrowana z budownictwem nie jest dziś zarezerwowana jedynie dla zachodnich prestiżowych projektów, ale staje się coraz bardziej dostępna w krajowej przestrzeni publicznej, wręcz pożądana. To podejście ma szczególne znaczenie właśnie teraz, w dobie rozpoczynającej się ery renowacji oraz nowych wymagań technicznych dotyczących efektywności energetycznej budynków – komentował Dawid Cycoń, prezes ML System.

Budownictwo
Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom: Publiczna oferta obligacji w styczniu
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Budownictwo
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym
Budownictwo
BM mBanku poleca akcje czterech deweloperów mieszkaniowych
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Budownictwo
Ministra funduszy nie odpuszcza deweloperom. Wniosek do UOKiK
Budownictwo
Adamietz zbuduje hotel Marvipolu w Gdańsku