Maklerskie rachunki IKE i IKZE rynkową elitą

Imponujący przyrost liczby kont emerytalnych oraz największe wpłaty klientów – tak od pewnego czasu wygląda rzeczywistość w biurach i domach maklerskich. Nie inaczej było w 2021 r., który przyniósł kolejne rekordy.

Aktualizacja: 04.03.2022 08:59 Publikacja: 03.03.2022 21:00

Maklerskie rachunki IKE i IKZE rynkową elitą

Foto: Adobestock

Oficjalne dane Komisji Nadzoru Finansowego na temat indywidualnych kont emerytalnych (IKE) i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) potwierdziły to, o czym pisaliśmy na łamach „Parkietu" prawie miesiąc temu. Rachunki te przestały być produktem niszowym w branży maklerskiej. Mało tego: szczegółowe statystyki pokazują, że inwestorzy giełdowi, jak mało która grupa, wykorzystują możliwości oferowane przez te rozwiązania.

Kolejne rekordy

Z danych nadzoru wynika, że w 2021 r. brokerzy otworzyli 26,6 tys. kont IKE oraz 21,6 tys. IKZE, co jest zgodne z szacunkami przedstawionymi przez nas w lutym. Tradycyjnie już szczególnie udana była druga połowa roku. W tym okresie inwestorzy otworzyli prawie 17,3 tys. rachunków IKE i niemal 16 tys. IKZE. W sumie więc w całym 2021 r. branża maklerska otworzyła ponad 48 tys. rachunków emerytalnych. Tymczasem w skali całego rynku finansowego otwarto 182 tys. IKE i IKZE. Maklerzy odpowiadali więc za 26 proc. przyrostu. Pod tym względem przegrywają jedynie z branżą TFI. Ta otworzyła ponad 92 tys. kont emerytalnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że konta IKE w 2021 r. można było otworzyć w 24 TFI. IKZE było dostępne w 21 podmiotach. W przypadku branży maklerskiej IKE były dostępne jedynie u siedmiu brokerów, a IKZE w sześciu firmach.

Czytaj więcej

Trwa technologiczny wyścig zbrojeń maklerów. Momentami przypomina stąpanie po polu minowym

Aktywni użytkownicy

Szczegółowe dane KNF pokazują, że klienci biur i domów maklerskich, którzy mają konta IKE i IKZE, nie są przypadkowi. Na rynku produktów emerytalnych należą wręcz do elity.

Wartość aktywów zgromadzonych na maklerskich IKE wyniosła na koniec 2021 r. 3,25 mld zł. Wartościowo lepsza była branża TFI, która uzbierała 4,54 mld zł. Z tym że branża funduszy prowadziła prawie 433 tys. IKE. Średnia wartość aktywów przypadająca na jeden rachunek wynosi 10,5 tys. zł. Maklerskich IKE było na koniec poprzedniego roku 79,9 tys., co daje średnią aktywów przypadającą na jeden rachunek na poziomie prawie 41 tys. zł. Średnia dla całego rynku IKE to aktywa wynoszące niecałe 17 tys.

GG Parkiet

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku IKZE, chociaż tu dominacja maklerskich kont nie jest już tak wyraźna. Inwestorzy giełdowi zgromadzili 715 mln zł. Biorąc pod uwagę fakt, że biura i domy maklerskie na koniec 2021 r. prowadziły 52,3 tys. IKZE, daje to średnią na poziomie 13,7 tys. zł. Niewiele mniej jest w przypadku PTE, gdzie średnia wartość aktywów wynosi 13,5 tys. zł. Średnia dla całego rynku finansowego to 12,9 tys. zł.

Dane za 2021 r. potwierdziły dodatkowo, że inwestorzy giełdowi są aktywnymi użytkownikami kont emerytalnych. W przypadku maklerskich IKE prawie 70 proc. z rachunków w 2021 r. zostało zasilonych nowymi pieniędzmi. Średnia dla całego rynku to 56 proc. W przypadku IKZE aż na 76 proc. z nich wpłacono dodatkowe środki w poprzednim roku. Średnia rynkowa to 69 proc.

Inwestorzy giełdowi przeznaczyli także najwięcej pieniędzy na konta emerytalne. Średnia wpłata na IKE wynosiła 12,3 tys. Dla całego rynku finansowego było to 5 tys. zł. Przypomnijmy, że limit wpłat na IKE wynosił prawie 15,8 tys. zł.

Średnia wpłata na IKZE w branży maklerskiej wyniosła w 2021 r. 6 tys. zł. Dla całego rynku było to 4,6 tys. zł.

Biura maklerskie
Już ponad 130 tys. kont IKE i IKZE. Klienci w 2021 r. najchętniej stawiali na akcje PZU
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Biura maklerskie
Konta IKE i IKZE przestały być produktem niszowym u brokerów
Biura maklerskie
PZU pierwszym wyborem przyszłych emerytów na warszawskiej giełdzie
Finanse
Rząd obiecuje Centralną Informację Emerytalną
Biura maklerskie
Konta IKE i IKZE nabrały rozpędu
Inwestycje
Sebastian Ziółkowski, AgioFunds TFI: Przyszli emeryci stawiają w części na akcje