W tym tygodniu na posiedzeniu Sejmu ma się odbyć pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Zakłada ona utworzenie funduszu restrukturyzacji hipotek, który może kosztować banki maksymalnie 2,8 mld zł rocznie.
Będą korekty
Ten koszt wynika z kwartalnej składki opartej na stawce 0,5 proc. wartości hipotek walutowych danego banku. Jednak z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wysokość tej stawki wcale nie jest przesądzona i może być istotnie niższa od maksymalnej – wynieść 0,2 proc., co kosztowałoby sektor 1,1 mld zł rocznie (zakładając bazową wartość hipotek walutowych na poziomie 140 mld zł).
Stawka mniejsza niż maksymalna miałaby wynikać z obaw o banki z dużymi portfelami tego typu kredytów i mających gorszą pozycję kapitałową oraz niższą zdolność do zarabiania, to m.in. Getin Noble Bank, BOŚ czy BGŻ BNP Paribas.
Jeśli ustawa wejdzie w życie w proponowanej formie, ostateczną stawkę składki ustali Ministerstwo Finansów, prawdopodobnie po konsultacjach z Komisją Nadzoru Finansowego (w poniedziałek nadzór opowiedział się za możliwością zawieszania składek przez banki w programach naprawczych i finansowaniem ich przez Bank Gospodarstwa Krajowego). Kilka dni temu Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, stwierdził, że ustawa ma ten walor, że można ją „parametryzować". Wskazał na możliwość wyposażenia funduszu w różne parametry i elastyczne regulacje związane z kredytami frankowymi.
Sam NBP kilka dni wcześniej pozytywnie ocenił projekt, choć proponuje zmiany. Jedna z nich ma dotyczyć banków znajdujących się w gorszej sytuacji finansowej, a konkretnie tych w programach naprawczych. NBP zaproponował, aby przy ustalaniu składek na fundusz restrukturyzacji uzależniać ich wysokość od tego, czy banki są w programie naprawczym. Według NBP płacenie składek przez te banki pogorszyłoby ich sytuację i utrudniło realizację planu naprawczego. Co więcej, istotne pogorszenie sytuacji tych banków mogłoby – poprzez tzw. efekt zarażania – doprowadzić do wycofywania środków z innych banków, co byłoby niekorzystne dla całego systemu.