Należący do PKO Banku Polskiego instytucja upoważniła banki (HSBC, LBBW, PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank International, SG CIB i UniCredit) do funkcji współprowadzących księgę popytu (joint bookrunners) w potencjalnej, benchmarkowej emisji denominowanych w euro listów zastawnych na okaziciela, zabezpieczonych kredytami mieszkaniowymi denominowanymi w złotych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z regulacją RegS. Benchmarkowa emisja oznacza, że jej wartość może sięgnąć co najmniej 500 mln euro.
Bank oczekuje, że listy zastawne zaoferowane w ramach emisji będą miały termin zapadalności trzy lata oraz rating agencji Moody's na poziomie Aa3 (na poziomie pułapu wyznaczonego dla kraju, tzw. country ceiling).
We wrześniu ubiegłego roku Commission de Surveillance du Secteur Financier w Luksemburgu zatwierdziła Prospekt Emisyjny Podstawowy dotyczący międzynarodowego programu emisji listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego. Program przewiduje, że listy zastawne emitowane w jego ramach mogą być notowane równolegle na giełdach w Luksemburgu i w Warszawie.
PKO BH jest największym i jednym z trzech działających w Polsce banków hipotecznych (swoje mają jeszcze Pekao i mBank), kolejne banki przygotowują się do ich uruchomienia (Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Millennium). PKO BH to także największy emitent listów zastawnych, które mogą być emitowane właśnie tylko przez takie instytucje. To długoterminowe bezpieczne obligacje oparte i zabezpieczone na najbezpieczniejszych kredytach mieszkaniowych. Ich emitowanie pozwala bankom na uzyskanie długoterminowego i taniego finansowania, to najtańszy rodzaj finansowania poza depozytami. Wprawdzie obecnie z finansowaniem banki problemu nie mają zarówno pod względem dostępności jak i ceny, ale mimo że depozyty są tańsze, to wadą jest ich krótki termin. Ze względu na niedopasowanie terminowe aktywów i pasywów, banki muszą zwiększać udział długoterminowego finansowania, szczególnie najdłuższych kredytów jakimi są hipoteki. Najlepszym i najtańszym na to sposobem jest właśnie emisja listów zastawnych, stąd kolejne banki uruchamiają swoje banki hipoteczne.