Technologie

B3System buduje konkurenta dla LSI

Należący do grupy Prokonekt zamierza konsolidować rynek
producentów oprogramowania do urządzeń fiskalnych

Andrzej Woźniakowski, prezes Totmesa

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Kontrolowana przez giełdowy B3System spółka Prokonekt (do lutego nazywała się HS Partner Pro-Test) przejmie 100-proc. kontrolę nad krakowską firmą Mc Comp. Jej obecni właściciele (cypryjskie wehikuły inwestycyjne, za którymi stoją dwaj założyciele oraz podmioty z grupy Totmes) w zamian za zbywane udziały dostaną akcje Prokonektu. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku. Docelowo Prokonekt wchłonie Mc Comp.

[srodtytul]Odwrotne przejęcie[/srodtytul]

Mc Comp to średniej wielkości spółka specjalizująca się w produkcji oprogramowania dla stacji paliwowych (systemy kasowo-zarządzające). Jej najważniejszym klientem jest PKN Orlen. W 2009 r. Mc Comp miał 6 mln zł obrotów i 2,5 mln zł zysku netto.

– Zeszły rok nie był specjalnie udany dla firmy, bo klienci zmniejszyli wydatki na IT. W tym roku spółka powinna wrócić do sprzedaży rzędu 8–10 mln zł i ok. 3 mln zł zysku netto – mówi Andrzej Woźniakowski, który stoi na czele grupy Totmes i był inicjatorem całej operacji.

Kierowany przez niego fundusz jest zaangażowany w B3System (kontroluje 26,76 proc. akcji). Posiada również kilkuprocentowy pakiet Prokonektu. Po zmianach największymi akcjonariuszami tej spółki będą założyciele Mc Compu. Grupa Totmes będzie miała ok. 10 proc. papierów. Udział B3System skurczy się do ok. 28 proc. kapitału.

[srodtytul]Kuszący rynek fiskalny[/srodtytul]

Prokonekt, mimo że generuje większe przychody od Mc Compu (w 2009 r. wyniosły blisko 12 mln zł), ma dużo niższą rentowność (zysk netto w ub.r. sięgnął 0,7 mln zł). Powodem jest m.in. duża konkurencja na rynku, na którym działa (systemy dla gastronomii i branży hotelarskiej – HoReCa). Głównym rywalem Prokonektu jest giełdowy LSI Software.

Woźniakowski przyznaje, że w bieżącym roku spółce trudno będzie poprawić wyniki. – Długa zima, a potem powódź sprawiły, że hotele miały mniej klientów i pieniędzy na inwestycje. To się teraz zmienia i spodziewamy się powrotu do wzrostów – wyjaśnia prezes Totmesa. Nie ukrywa, że połączenie sił Prokonektu i Mc Compu wpisuje się w trendy konsolidacyjne, m.in. na rynku producentów urządzeń fiskalnych oraz dostawców towarzyszącego tym urządzeniom oprogramowania. Kilka dni temu Novitus, lider rynku urządzeń fiskalnych, kupił akcje swojego głównego konkurenta – Elzabu.

[srodtytul]Celem NewConnect[/srodtytul]

Zdaniem Woźniakowskiego obie firmy powinny wypracować w tym roku ponad 20 mln zł obrotów i ponad 3 mln zł czystego zysku.Deklaruje, że zaraz po sfinalizowaniu transakcji Prokonekt rozpocznie przygotowania do debiutu na NewConnect. – Umowa inwestycyjna, którą podpisaliśmy z właścicielami Mc Compu, zobowiązuje nas do upublicznienia spółki jeszcze w tym roku – zdradza.

Nie wiadomo, czy debiutowi towarzyszyć będzie oferta prywatna. – Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, ale nowa firma będzie generowała wyniki, które pozwolą jej na samodzielne finansowanie inwestycji – oświadcza prezes Totmesa.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.