Firmy

Unibep Puchnie portfel zleceń. Białorusini przyjadą oglądać hotele

– Po pierwszym kwartale portfel zleceń Unibepu na ten rok i kolejne lata ma wartość ok. 1,5 mld zł.
Foto: GG Parkiet

Mamy otwarte ponad 20 budów – mówi Jan Mikołuszko, prezes i wiodący udziałowiec Unibepu. Spółka zabiega o kolejne zlecenia, w tym w Rosji i na Białorusi. – Widzimy szansę na ciekawe kontrakty dotyczące budowy hoteli na rynku białoruskim. Oczekujemy delegacji z Mińska, chcą zobaczyć nasze realizacje – mówi Mikołuszko.

Unibep jest też coraz bliżej podpisania wartego 80 mln euro (około 330 mln zł) zlecenia dotyczącego budowy obiektu hotelowo-biurowego w Petersburgu. Wstępne warunki finansowania projektu już zostały uzgodnione. Zarząd Unibepu oczekuje, że Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych ubezpieczy projekt. Negocjowane przez Unibep kontrakty nie będą pierwszymi wykonywanymi w Federacji Rosyjskiej. Dotąd spółka zrealizowała na tym rynku zlecenia o łącznej wartości 300 mln zł.

Bliskie rozstrzygnięcia są zamówienia z polskiego rynku. – Jeszcze w czerwcu powinniśmy poinformować o podpisaniu dwóch kontraktów dotyczących warszawskiego rynku mieszkaniowego. Jeden ma mieć wartość około 40 mln zł, a drugi około 60 mln zł – mówi Mikołuszko.

Profity płynące z negocjowanych kontraktów nie są ujęte w tegorocznych prognozach. Wynika z nich, że w 2010 r. obroty grupy wyniosą 607 mln zł, a wynik netto 20 mln zł. Prezes przyznaje, że po pierwszym półroczu tegoroczne prognozy przedsiębiorstwa zostaną podniesione w górę. – Sprzedaż powinna być większa o 50–100 mln zł od zakładanej. Mam nadzieję, że szacunki zysku netto wzrosną proporcjonalnie do rosnących przychodów – mówi Mikołuszko.

Spółka myśli o nowych produktach. Chodzi m.in. o budowę hoteli z modułów (produkowane będą w fabryce domów Unibepu) na rynek Polski. – Projektem zainteresowała się duża europejska sieć hoteli, ale też mniejsza polska – mówi prezes. Unibep chce też budować domy dla powodzian. Prezes nie chce na razie mówić o finansowych kwestiach projektów.

Bielska firma niedawno poinformowała o przejęciu za nieco ponad 5 mln zł spółki celowej GN Invest realizującej warszawski projekt deweloperski. Całkowita powierzchnia użytkowa planowanej inwestycji to około 29 tys. mkw. Projekt, którego zakończenie planowane jest na IV kwartał przyszłego roku, ma kosztować ponad 100 mln zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.