Technologie

Netia: internautów będzie więcej, ale prognozy finansowe bez zmian

Przychody Netii w minionym kwartale wyniosły prawie 387 mln zł (zgodnie z konsensusem), wynik EBITDA - 93,5 mln zł, a zysk netto blisko 14,5 mln zł (analitycy ankietowani przez Polską Agencję Prasową) spodziewali się 12,8 mln.

Przychody Netii w minionym kwartale wyniosły prawie 387 mln zł

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski Jakub Ostałowski

Przychody operatora wzrosły o 3 proc., a wynik EBITDA o 34 proc. na co wpływ miał forsowny program oszczędnościowy, jaki spółka wdrożyła w ubiegłym roku (redukcje zatrudnienia i wydatków inwestycyjnych). Strata netto Netii w I kwartale 2009 r. wyniosła 6,5 mln zł, a w poprzednim kwartale zyski aż 99 mln zł. Efektywność netto operatora był jednak do tej pory wysoce zmienna z powodu jednorazowych wydarzeń i dopiero w tym roku ma się ustabilizować. Operator przewiduje osiągnięcie zysków netto w bieżącym roku dzięki działalności operacyjnej. Przychody mają wynieść w bieżącym roku 1,550 mld zł, co oznacza, że w I kwartale Netia zrealizowała niemal dokładnie 25 proc. zaplanowanych wpływów.

Liczba użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu ma wynieść na koniec roku w sieci Netii 700 tys. Operator podniósł plan sprzedaży o 20 tys. po udanym I kwartale, w którym przyłączył netto 44 tys. nowych klientów. Coraz większy udział w rynku Netia okupuje spadkiem ARPU (średni miesięczny przychód od jednego abonenta) - w ciągu roku o 3 zł. W I kwartale 2010 ARPU wyniosło 56 zł. Przychody Netii z usług transmisji danych wyniosły w ostatnim kwartale 45 mln zł.

W tym samym okresie liczba klientów usług głosowych wzrosła o 1 proc. do 1,173 mln (przychody 198 mln zł z tendencją malejącą). Kolejny kwartał z rzędu spadła w Netii liczba klientów usług głosowych we jej własnej sieci, co jednak zrekompensowali operatorowi nowi klienci, których pozyskuje w sieci Telekomunikacji Polskiej.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.