Gospodarka

Inwestorzy kupili 596 ton złota

Szukający bezpieczeństwa inwestorzy windują popyt na złoto. Odmienna sytuacja dotyczy złotej biżuterii, na którą coraz mniej osób wydaje pieniądze – wynika z danych Światowej Rady Złota
Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Popyt globalny na złoto w I kw. wyniósł 1016 ton, czyli o 38 proc. więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Natomiast popyt na złoto, jako inwestycję wzrósł w pierwszych trzech miesiącach roku aż o 248 proc. do 596 ton.

Złoto jest postrzegane przez inwestorów jako bezpieczna inwestycja, szczególnie w czasach, kiedy burza na rynkach finansowych spowodowała ogromne straty pośród posiadaczy innych aktywów.Dodatkowo złoto jest postrzegane jako zabezpieczenie w razie wystąpienia przyszłej inflacji, która zaczyna być zagrożeniem, w czasie kiedy rządy i organizacje międzynarodowe pompują miliardy dolarów do systemów gospodarczych z nadzieją na ich pobudzenia.

Ostatni kwartał nie był jednak dobry dla jubilerów, którzy specjalizują się w produktach ze złota. Popyt na złota biżuterię spadł bowiem o 24 proc. Zdaniem analityków wynika to z wprowadzonych do budżetów domowych oszczędności, w czasie kiedy w kolejnych krajach zaczyna szaleć recesja.

Jedynym wyjątkiem są Chiny, gdzie popyt na złota biżuterię wzrósł w I kw. o 3 proc.

- To wzmacnia przekonanie, że mimo osłabienie przez światowy kryzys, chińska gospodarka pozostaje dosyć prężna – czytamy w raporcie Światowej Rady Złota (World Gold Council).

Popyt sektora przemysłowego na złoto, które używane jest do produkcji elektroniki spadł o 31 proc. w skali roku.

Cena złota wzrosła od listopada 2008 r. z 700 dol. za uncję do ok. 900 dol. za uncję obecnie.

[link=http://www.parkiet.com/temat/39.html][srodtytul]Czytaj komentarze z rynków surowcowych[/srodtytul][/link]

[link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=8][srodtytul]Obserwuj dyskusje na temat surowców na forum parkiet.com[/srodtytul][/link]

[link=http://www.parkiet.com/temat/82.html][srodtytul]Notowania: Ropa i energia[/srodtytul][/link]

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.